Когато кръвната връзка се превърне във верига

– Не мисля, че така се готви баница, Радостина – гласът на Валентина ме сряза още преди да съм навила втората кора. Ръцете ми леко потрепериха, но се насилих да се усмихна и да кимна покорно. “Трай, Радостина, трай – заради Петър”, повтарях си тихо наум. Петър, моят Петър, който винаги стоеше между нас, свит, макар че беше висок мъж, винаги готов да се извини вместо майка си.

Всичко започна още от сватбата – Валентина настояваше за всяка подробност: цвета на поканите, менюто, дори кои цветя да украсят масата. Наивна и влюбена, отдадох се на нейния порой от инструкции. Казвах си, че търси най-доброто за сина си, но болката от това, че ме подценява, не спираше да гложди гърдите ми.

– Радост, мами, така няма да ти провърви с наш’ Петър. Той е разглезен, иска всичко да му е по конец – Валентина често ми повтаряше това с добродушна загриженост, но в погледа ѝ имаше нещо, което ме караше да се свивам. Особено когато Петър не чуваше.

След първата година заживяхме в малък апартамент в „Кючук Париж“. Мечтах си как ще построим свой дом – с мирис на кафе и смях сутрин, с топота вечер. Но Валентина винаги беше наблизо. Идваше неочаквано, носеше домашно сирене, суджук, винаги с чанта с продукти, но и с чанта със забележки. Подреждаше шкафовете ми, критикуваше как сгъвам дрехите, как си говоря с Петър.

Когато забременях, уж всичко щеше да се промени. „Сега ще се сприятелим“, мислех си. Но тя започна още по-настоятелно да се намесва: „Няма да ядеш това, антисанитарно е! Не ходи на работа, ще се преумориш! Ето, вземи тези билки от село – моят баща ги бере! И да идваш у нас, аз ще ти готвя!“. Петър се опитваше да ме успокоява вечер: „Знаеш, тя само иска да помогне…“

Празниците станаха особено изпитание. „На Бъдни вечер се яде само постно! Не слагай мед върху питката, никой в тази къща не го харесва!“, крещеше Валентина, докато се опитвах да въведа свое семейно правило. Бурята избухна, когато на Великден исках сами с Петър да боядисаме яйца – тя вече беше донесла двайсет овчи, боядисани по нейна схема, и намеси съседките в кой цвят бил на късмет.

– Валя, Радост искаше този празник да сме само двамата… – заекна Петър веднъж, но майка му го отряза както режеше козунак – с твърда, суха решимост.

– Петре, майката е една! Още малко и ще си забравиш корена напълно! – извика тя, а в очите ѝ пробягаха сълзи, които умело обърна в оръжие.

Когато родих, бях изтощена, телом и духом. Радослав се появи в онзи зимен ден, а до леглото ми първа се появи Валентина с букет и въздишки. „Давай го да го видя, ще ти покажа как се кърми!“, настояваше. Първите дни вкъщи тя идваше всяка сутрин, чукваше рязко на вратата, носеше супи, кремчета, хавлии, саби за гърба – всичко освен лично пространство.

Макар че не съм човек на конфликтите, една вечер избухнах. Седях в спалнята, Радослав се въртеше немирно в кошарата, а Петър мълчаливо гледаше телевизора. – Защо не я спреш? – измърморих със сдържани сълзи.

– Не мога, Радост, тя… тя е такава. Откак баща ми почина, аз съм ѝ целият свят…

– Но аз? Аз не съм ли ти свят? Не сме ли вече семейство? – гласът ми трепереше. А той само сви рамене, погълнат от чувството за вина, заседнало между две любови, които се дърпат в различни посоки.

Седмици наред живях като на трън. Валентина дори донесе списък с имена за Радослав, повечето – древни, непроизносими. Когато настоя да го кръстим на неин прадядо – Партений, избухнах:

– Не! Това е нашето дете, не вашето!

– Ти си ми взела сина, сега искаш да ми вземеш и внука! – изрева тя, а лицето ѝ се изкриви в отчаяние. Тези нейни думи ме прободоха като ледена игла. Дни наред не се показваше у нас, а Петър не говореше, вървейки като сянка.

Но един ден разбрах, че трябва да избера себе си. Дръпнах завесите, проветрих цялата къща, подредих шкафовете, както аз искам. Отворих входната врата широко за слънцето. – Пепи, или правим семейство, или живеем в сянката на майка ти. Трети път няма. – гласът ми този път звучеше спокойно, но и страховито категорично.

Петър мълча дълго. Към вечерта си сипа чаша вода, седна до мен и хвана ръката ми. – Ще говоря с нея. Обещавам ти. Обичам те, Радост. Ти си ми домът.

Последвалият разговор беше бурен, със сълзи и обиди. Но този път Петър стоеше до мен. Валентина изплака своите страхове – че ще остане сама, че ще изгуби детето си. Седнах до нея, хванах я за ръката и се опитах да ѝ кажа, че любовта не дели, а събира. Че всеки има място под този покрив, но мястото на съпругата до мъжа си вече е мое.

Вече е минало време. Валентина идва по-рядко, но се старае да уважава границите. А Радослав расте, гоним се из двора, мирише на прясно окосено и на детски смях.

“Дали има път към щастието, когато трябва да си разделиш сърцето между отглеждането на семейство и уважението към родителя? Или това е просто част от пътя, по който порастваме – с болка, но и с обич?”