Всичко, което знаех за сина си, се разби в една вечер
„Не мога повече да мълча.“ Гласът на Мая трепереше, телефонът едва не изпадна от ръцете ми. Бяха минали месеци, откакто Мая, бившата на сина ми Пламен, се беше обаждала. Нейният номер все още стоеше в контактите ми, но за мен беше като затворена врата – всеки път, когато го видех, ми припомняше заради кого се появи празнината у внучката ми Нели.
– Мая? Какво се е случило? – гласът ми бе по-висок и рязък, отколкото исках да бъде. В сърцето ми прокълва ледена тревога.
– Госпожо Катя… не знам от къде да започна… – тя спря, пое си дъх, после издиша толкова дълбоко, че сякаш изхвърли цялата останала воля от себе си. – Не мога повече така. Трябва да знаете всичко за Пламен. За да защитите Нели. –
Сърцето ми препускаше, сякаш ще избяга от гърдите ми. „Пламен винаги е обичал детето си, колкото и да са се карали. Да не би…“ Прииска ми се да сложа край на този разговор и да остана в неведение. Ала вече беше късно.
– Мая, ако става въпрос за Пламен, трябва да говориш направо – изстрелях.
Дълго, мъчително мълчание, през което си спомних всички онези вечери, когато Пламен идваше ядосан след караница с Мая. Винаги разказваше, че е жертва на неразбираема женска логика, че никой не го оценява, че Мая го манипулира чрез Нели. Колко от това беше истина?
– Катя, той я удря, разкрещява й се… Дори мен… докато бяхме заедно. Много пъти не съм спала нощем от страх. Пазех Нели по стаите. Мълчах, защото си мислех – не мога да разваля още повече нещата. Но вече… – гласът й се пресече. – Плаши ме, когато взима Нели в събота. –
Спрях да дишам. Мълчах онемяла, а в този миг светът се срина под мен. Моето дете? Не, невъзможно! Не Пламен – умното, мило момче, на което отдавах толкова надежди, заради когото се карах със съпруга ми и забравях за себе си. Та той самият беше разтърсен, когато баща му виеше срещу мен в кухнята, когато не знаеше накъде да избяга от собствения ни семеен хаос. Нима той повтаря нашите грехове?
– Мая, сигурна ли си? Аз… Пламен никога не е бил…
– Мама, моля те, недей да го оправдаваш! – прошепна внучката ми, която междувременно бе грабнала слушалката от Мая. Чух детски плач. – Той ми вика, блъска ме, казва, че нищо не струвам… –
Всяка дума беше удар, нож, разкъсващ паметта и сърцето ми. Мая отново взе телефона. – Реших се най-сетне заради Нели. Ако не вярвате, ще ви изпратя запис, Катя. Просто я послушах, не можехме повече да мълчим. –
Не си спомням как затворих. Стоях в тъмния хол, докато градът заспиваше зад прозореца, а аз се чудех – какво пропуснах, къде сбърках? Спомних си как, когато Пламен беше малък, го бранех от всичко. Не му позволих да се научи да губи, не му позволих да плаче, гоних дори най-дребните му страхове. Мислех, че така ще го направя силен. Дали не създадох чудовище, което не приема чужди чувства?
Главата ми пулсираше. Съпругът ми, Васил, въртеше каналите безразлично в съседната стая. Не го бях въвличала в тези разговори отдавна. Между нас имаше стени от недоизказани думи. Но не можех да мълча.
– Василе – казах тихо – Трябва да поговорим за Пламен. –
– Недей пак, Катя. Голям човек е, не си ли се уморила да го защитаваш? – Думите му бяха като шамар. – Цели години го оправдаваше. Все другите виновни. Сега на кого ще повярваш? –
Разплаках се, като дете. Това семейство – толкова години строях стени, а се оказа, че къщата гори отвътре. Мая ми изпрати запис от разговор с Пламен. Слушах гласа му – груб, ледено студен, изпълнен с презрение. Крещеше на Нели, мяташе заплахи… Чужд човек, прероден на запис в телефона ми. Дъщеря ми – Пламенови сестра, не вдигна, като ѝ написах. Знаех, че ще поиска да го защити. За тази болка няма име.
Следващите дни до новата среща със сина ми бяха сън. Мразех този разговор, а знаех, че е неизбежен. Когато Пламен дойде у дома да си вземе документи, направо го посрещнах. Стоеше притеснен, но не подозираше нищо.
– Пламен, имаме да говорим за Нели. –
– Мамо, пак ли започваш? – гласът му бе раздразнен.
– Мая ми изпрати запис. Чух всичко. Нели също ми призна. –
Той пребледня. Ръцете му потрепериха. – Ти винаги си с жените срещу мен! А знаеш ли ти, колко трудно ми е? Мая ме провокира непрекъснато, а Нели… тя се лигави, не слуша… Трябва да ги държа в ред! –
– Това не е държане в ред! – Вдигнах тон за първи път. – Това е насилие. Вкъщи ли научи това? –
Пламен ме изгледа студено. – Ти какво искаш? Да спра да виждам детето си? Това ли ще направиш, мамо? –
Рунах на дивана. Нямаше повече думи. Този син – мой ли е още? Или е останал сам сред ужаса на своите страхове, които ние, родителите, така и не забелязахме.
Мая подаде искане за ограничителна заповед. Отидох при нея – тя ме пусна без доверие, но пред учителката в училище на Нели сложих ръка на рамото на внучката ми. „Никога повече няма да мълча, каквото и да струва.“
Живея с мъка и вина. Сигурна съм, че не съм единствената. Колко още майки затварят очите? Колко от нас са се лъгали, че любовта е достатъчна, за да не се повторят семейните грешки?
А вие, скъпи читатели, как бихте реагирали на мое място? Познавате ли наистина децата си или само онова, което бихте искали за тях?