Когато любовта си отиде: Моята история за предателството, прошката и новото начало

– Стефка, трябва да поговорим. – гласът на Красимир беше по-студен от януарския въздух извън прозореца ни.

Опитах се да овладея треперенето в ръцете си, докато забърквах трапезата за вечеря. Двадесет и девет години бяхме тук – точно в тази стая, на едно от тези стари, поскърцващи столчета, сме споделяли радост, грижи, мечти. Очаквах Петър и Мартин да се приберат за неделната вечеря, както винаги, но този път нещо беше различно. Липсваше топлината, усещането за дом. Още преди думите да излязат от устата му, аз вече знаех, че животът ни никога няма да бъде същият.

– Влюбих се в друга.– Красимир едва ме погледна, докато произнесе тези думи. – Мариета, работим заедно. Знаеш ли… тя ме кара да се усмихвам. Вече не мога това да продължава така между нас.

Стоях безмълвна. Чувствах се като призрак в собствения си живот. Запитах се как така, от 30 години ние – Стефка и Красимир, всичко споделяхме, носехме бурите заедно… А сега той си тръгва просто така? Не мислеше ли за нас, за синовете ни? За обикновените, но истински български дни: шума на тенджерята с фасул, зимата, в която ни спряха тока, споделените грижи за Мартин, когато беше болен?

Мислите ми прекъсна звънът на телефона. „Мамо, татко каза да дойда – има ли нещо сериозно?“ Беше Петър. Лицето му – с толкова остри черти, отразяващи младежката несигурност, но и зрелостта, която натрупа. После дойде и Мартин, мълчалив, затворен. Всички стояхме като непознати, вперили погледи в непознати точки из стените.

Красимир стоеше изправен, опрян на шкафа, кръстосал ръце. – Синове, мама и аз… съжалявам. Не мога повече тук. Имам друга жена и мисля да започна нов живот. Не ви искам на моя страна, вземете си време.

Тишината прониза сърцето ми. Какво щеше да кажат те? Дали щяха да застанат до мен, както обещаваха някога малки?

Петър стисна устни, очите му горяха:
– Не мога да ви гледам, и двамата сте виновни. Ти си тръгваш, мама, ти си го оставила да стигне дотук.

– Петре, как можеш да говориш така! – потреперих. – Всичко съм давала за вас!

– Далече съм вече. Ще се оправим сами. – измърмори Мартин и излезе, стиснал юмруци в джобовете си.

Седнах на пода, дрехите ми се изцапаха в праха под масата. Сълзите капеха безконтролно. В този миг си мислех, че съм напълно сама. Никога не съм родила порасналите си синове, за да ги губя така. Не разбираха ли какво е да зарежеш цели трийсет години, да гледаш как човекът, на когото си се доверявал, става чужд пред очите ти? Да виждаш как децата, на които си посветил живота си, се отдръпват и не искат да чуят оправданията ти, макар и да не си виновен?

Месеците минаваха като в мъгла. Всяка сутрин ставах, приготвях закуска, макар нямаше вече за кого. Вечер догаряха свещите в хола, купчини от дрехи, съвместни снимки и стари писма лежаха в кутия под леглото ми като заложници на миналото. Доста познати избягваха да ми говорят. „Е, Стефано, така е станал светът – всеки гони своето“, чувах тихо на опашката в магазина. Съседите шепнеха. Родителите на Петър и Мартин смятаха, че съм сама виновна – защо ли? Защото съм била твърде сива, твърде обикновена, забравила съм за себе си покрай всичко останало.

Една вечер прозвъня телефонът. – Мамо…

Беше Мартин. Гласът му трепереше. – Не мога да спя. Сънувам Ви с татко, че пак сте млади. Мислиш ли, че някога ще ни простите?

– Още съм тук, Марти. За каквато и болка да става въпрос, накрая пак сме семейство.

Започнах да изкачвам малките върхове на спасението си ден след ден. Излязох да работя на половин ден в една книжарница до Младежкия дом. Повечето хора бяха студени, но с времето ги стоплих с домашния си хляб и разговори за литература. Намерих приятелка, Лилия – разведена и тя, изоставена заради млада секретарка. Поглеждахме се, прегръщахме се като сестри събрани от съдбата. Започнахме да ходим по разходки в парка, да снимаме залези над Перловската река, да усещаме отново, че животът има цвят.

Някой път вечер, когато съпругът ми липсваше най-силно, разравях спомените – белия ни сватбен албум, първата рисунка на Петър от детската градина. Всеки спомен ме пареше, но започвах да проумявам, че не съм изгубила само мъж, а и себе си през годините. Започнах да се питам къде съм сгрешила, какво можех да направя различно… Дали, ако се бях грижила и за себе си, не само за тях, щеше ли той да остане? Или и аз се изгубих от толкова отдаденост и грижа към семейството ни?

Петър не се обади с месеци. Все отлагах срещите – страх ме беше да го погледна. Един ден го видях с приятелката му пред блока – погледна ме, кимна, но бързо се скри горе. Вечерта дойдоха заедно. Седнаха и двамата мълчаливо. „Мамо, казаха ни с Маринела, че си помогнала на съседката, като си дала храна. Защо правиш всичко това за другите? Защо не поиска нищо за себе си?“. Погледнах го – и за пръв път от години казах честно: „Може би, ако бях искала нещо и за себе си, нямаше да остана толкова самотна.“

Лилия, новата ми приятелка, ме научи да ценя себе си. Заедно ходихме на урок по танци за възрастни, смяхме се, опитвахме да се научим на неща, които като млади жени сме пропуснали. Понякога се връщах у дома сама, но вече не беше толкова болезнено – тъкмо обратно, усещах ново начало, колкото и трудно да беше то.

Сега, когато денят премине, се питам: може ли една жена някога да възкръсне след такова предателство? И кой е по-виновен – този, който тръгва, или този, който е останал и се е изгубил някъде между грижите за всички други? Може ли прошката да донесе мир, когато нараненото сърце още търси справедливост?

Вие как бихте постъпили, ако целият ви свят рухне за миг? Наистина ли е възможно да започнеш отначало, когато любовта си е отишла?