Срамът на дъщеря ми – между любовта и парите

– Мамо, понякога просто… понякога ми се иска да можеш да ни помагаш повече. – Думите на дъщеря ми Виктория прорязаха стаята като студен вятър през прозорец, който никой не може да затвори.

Стоях срещу нея в малката ни кухня в Люлин, а ръцете ми трепереха над изпоцапаната престилка. Лицето ѝ беше напрегнато, очите ѝ се стрелкаха към пода, където малко петно от мазнина беше оцеляло от сутрешното пържене на филии. Само преди минути тя пусна детето си при мен – правнучката ми Ани, която търчеше из коридора с пластмасовата си кукла, безгрижна и щастлива. А сега…

– Свекърва ми… Ирина, все ми дава – пари за дрехи, за сметките, за колата… Не ми се вярва, че имаме такива разлики. – Виктория почти шепнеше накрая, но думите ѝ бяха като камъни, хвърлени в кладенец на болката ми. Нима и тя виждаше колко малко можех да дам?

Беше ми студено, въпреки че беше юни и навън слънцето блестеше като злато върху стария балкон с изпочупени саксии. Облякох се набързо, хукнах към работата и се върнах привечер – така преминаваше всяка моя седмица последните трийсет години. Мислех си, че достатъчно е, че съм там, че ги посрещам винаги, че им приготвям любимата баница, че играя с Ани, че ги изслушвам, когато животът натежи. Но сега, пред собственото ми дете, осъзнах колко различни са световете ни.

– Вики, знаеш, че правя каквото мога – изскърцах и аз, с треперещ глас. – Дадох всичко, което имах, за теб. За нас.

Тя издиша дълбоко, очите ѝ се сълзяха, но не падна нито една сълза. – Знам, мамо. Обичам те, но понякога ми е неудобно – пред Пешо, пред Ирина… Все едно съм по-малко човек, щом не мога да имам всичко, което другите имат.

Никой никога не ме беше наранявал така. Не очаквах такива думи от Виктория, моето крехко дете, заради което работих на поточна линия в консервна фабрика, мъкнах се нощем по пазара да продавам зеленчуци, примирах от страх, че ще настине, че ще останем без ток, когато беше малка.

Баща ѝ почина, когато тя беше на осем, а аз се борих, както можех. Не съм имала лукс, но никой не беше гладен. Избрах този малък апартамент, за да съм до нейното училище и да се прибирам по-бързо. Тогава парите не стигаха, но съм я прегръщала повече от всичко.

Сега гледах в големите й зелени очи и виждах сянката на срама. Не бях достатъчна. Не като Ирина-голямата-с-градската-къща и новия й джип. Не като Пешо, който растеше в семейство с възможности.

Изведнъж, телефонът на Виктория иззвъня и тя излезе в хола, оставяйки ме сама с разпиляното тесто и разбитото си сърце. Вдигнах глава към изгърбената икона над печката и стиснах устни – Господи, как се връща достойнството, когато дъщеря ти го смачка с думи?

Дните след този разговор минаваха като в мъгла. Виктория идваше по-рядко. Когато ми се обаждаше, говореше меко, но вече усещах невидимата стена между нас. За рождения ден на Ани отидох в къщата на Пешо и Виктория. Близо до „Младост“, в нов блок – на входа се редуваха скъпи коли и чужди семейства. Ирина ме посрещна студено:

– Добре дошла, Маргарита. Дядото дойде ли вече?

Поклатих глава. Отново бях сама.

Празникът премина като по сценарий – снимки, торта, подаръци, Ани с панделка като сълза. Но когато тръгнах да си тръгвам, Ирина със смях пъхна 50 лева в ръката на Виктория, докато всички гледаха:

– За нещо хубаво на малката. – Гласът ѝ беше силен, сякаш да подчертае пред всички, че тя е тази, която може да си го позволи.

В онзи момент Виктория дори не погледна към мен. Прибрах се през нощта с автобуса, стискайки една плюшена играчка – скромен подарък, купен с последните ми пари. Не мога да опиша колко самотна се почувствах посред тъмното купе, сред млади майки с телефони и двойки, сгушени в себе си. Къде сбърках? Откъде дойде този срам, който е по-страшен от всяка бедност?

Започнах да изпадам в дълбоки безсънни нощи. Лежах върху старите чаршафи, мислейки за Виктория, за нейните притеснения, своите неудачи, пропиляните мечти. Мислех си, че може би трябва да намеря още една работа – може би в склад или като чистачка. Но всяка сутрин коленете ми предаваха и ръцете трепереха повече. И пак се молех Виктория да се обади, да дойде до мен, както някога, когато плачеше за изгубена играчка.

Една неделна сутрин тя дойде, сама, без Ани, без съпруга си. Очите ѝ бяха уморени, в ръцете държеше купчина сметки:

– Мамо…

– Виктория, ела да седнеш. – Гласът ми бе толкова пресъхнал, та се изплаших сама от себе си.

– Знаеш ли… – започна тя и замлъкна.

– Знам, Вики – прекъснах я. – Срамуваш се от мен, нали? От моя живот, от апартамента, от ръцете ми, които никога не бяха нежни, защото винаги стискаха нещо тежко.

Тя избухна в сълзи. Прегърна ме, както не го бе правила от години.

– Не исках да кажа така… Просто се чувствам изгубена… Така всички ни гледат. Пешо, Ирина, роднините й – все едно сме на друга планета. Всички говорят за пари, за коли, за почивки. Не искам да ме мислят за неудачница, а още по-малко ми се ще да страдаш ти…

– А аз мислиш ли, че не страдам, дете? – Хванах ръцете ѝ в своите, наранени и груби. – Аз съм майка ти. Може и да съм бедна, но не съм по-малко човек заради това. Дадох ти всичко, което имах – и не съжалявам, но боли, когато си мислиш, че това е малко.

Остана дълго при мен онази сутрин. Мълчахме, после говорихме, после отново мълчахме. Ани се прибра и се хвърли на врата ми, без дори да разбира бурята между мен и майка ѝ. Може би надеждата ще дойде точно от тези малки ръце, които не правят разлика между ново и старо, между скъпо и евтино…

Не зная как ще продължим нататък. Знам само, че между любовта и парите винаги ще се боря с всичко, което имам. Но питам – има ли неща, които са по-големи от майчината болка, когато детето ти те гледа с очите на света, а не със сърцето?

Вие, случвало ли ви се е детето ви да се срамува от вас? Къде намирате сили да продължите да давате любов в един свят, в който всичко се мери с пари?