Разбито огледало: Миленината борба с предателството

„Къде беше до толкова късно, Иван?“ Гласът ми трепереше – в него се преплитаха страх, ревност и отчаяние. Беше минала полунощ, децата отдавна се бяха прибрали от училище и спяха спокойно, а в коридора стоеше този, когото обичах цял живот. „В офиса – имаме краен срок, нали знаеш… Не ми прави сцени, Милена,“ отвърна студено той и тръгна към банята.

Бяхме заедно от студентските години. Иван беше моят герой още от първия курс във Висшето училище по икономика – тогава единствено на него можех да се облегна, когато се страхувах от изпити, недостиг на пари и целия шумен свят около нас. Свих глас, преглътнах всяко съмнение, когато приятелки идваха и ми прошепваха: „Видяхме Иван с онази русата от отдела ти…“ Винаги намирах обяснение и го защитавах.

Но тази вечер ме удари като гръм – случайно хванах телефона му, докато си търсех зарядното. Видях съобщенията – не едно, а стотици. Цвети. Ивана. Снимки. Обещания за бягство. Боли ме да го пиша. Сякаш сърцето ми се пръсна на милион парчета.

„Мамооо… Защо плачеш?“, влезе тихо Дани, по-малкият ни син. „Не, мамо, не плача, само мисля. Хайде лягай, утре имаш контрола.“ Прегърнах го силно, сякаш ако изпусна ръцете си, всички ние ще се разпаднем.

На сутринта Иван вече си беше тръгнал. По масата бяха разпилени дребни пари, бележки, че ще закъснее, кафе в чашата му, което никога не пиеше до края. Потънах в апатия. Ден след ден събирах улики – миризма на чужд парфюм по ризата, банкови извлечения с плащания по разни хотели, прибързани обяснения, неотговаряне на обажданията ми вечер.

Накрая не издържах. Седнах срещу него и му казах с разбит глас: „Знам всичко, Иван. Всичко.“ Той ме погледна с онзи поглед, който толкова често виждах по чуждите семейства във филмите – не виновен, не разкаял се, а уморен. „Милена, нямаме смисъл вече. Не ми се карай, моля те.“ Казах само: „Ти ми взе всичко. Оставяш ме с две деца, срам и поне хиляда въпроса.“

Иван си тръгна същата вечер. Първите седмици след това не помня. Майка ми ме намери в кухнята, втренчена в забравената супа. „Ставай, ще изплашиш децата!“, каза строго тя. „Татко пак няма ли да се върне, мамо?“, ридаеше Дани вечер. „Всичко ще бъде наред, любов моя. Ще бъдем заедно, обещавам ти“, лъжех и него, и себе си.

Започнах работа – в малък счетоводен офис. Всяка сутрин ставах, мразех себе си в огледалото, броях стотинките за хляб, за ток, за обувки за децата. Съседите започнаха да шушукат. „Бедната Милена, Иван я остави заради Ивана от градския съвет… Знаеш как е при тях, тя има връзки.“

Приятелките ми първо звъняха често, после все по-рядко. „Ей, Милке, излизай с нас, забрави го!“ Не можех. Всеки ден се борех с гнева, че той си живее новия живот – виждах ги заедно на снимки из Фейсбук, усмихнати, на екскурзии. Аз – сама, с две деца, битова трагедия, припадания от умора вечер.

Първата Коледа сама беше мъчителна. Опитах се да се усмихвам на децата, увих подаръците в стара хартия, спестих от всички сметки за малко празнична трапеза. Дани пак попита: „Мамо, защо татко не ни обича вече?“ Защо наистина? Как да обясня на децата, че някой, когото са обичали с цялото си сърце, просто е спрял да ги обича?

Един ден, докато вървях по „Витошка“, видях Иван с Ивана. Тя го държеше за ръка, а той се смееше така, както на мен не се беше смеял от години. Притиснах клепачи, за да не заплача на улицата. Отдръпнах се зад един магазин за цветя. Продавачката, баба Младена, ме погледна със съжаление. „Дете, не се давай. Много жени са минали през това. Ще видиш, животът ще ти се усмихне.“ Тогава не повярвах, но думите ѝ се забиха в сърцето ми.

Всяка вечер започнах да си пускам музика, да готвя по нещо вкусно, да шия стари дрехи, за да зарадвам децата. Малко по малко, всяка рана намаляваше. Започнах да се усмихвам, да ходя сама по кафенета, да гледам залези. Веднъж дойде Доротея, моята най-стара приятелка: „Ти се промени. Сега си по-красива, Миле. Без излъскан мъж до себе си, но със сила в очите.“

Минаха три години. Иван понякога звъни на децата – по задължение. Аз се научих да не чакам нищо – нито извинение, нито някаква прошка. Веднъж Ивана ме срещна в магазина, гледа ме арогантно, каза: „Трудно е, нали?“ Просяих ѝ усмивка: „Всичко, през което съм преминала, ме е направило по-силна. Не ти желая лошо.“

Разбрах, че не съм жертва, а оцеляла. Че не любовта на някой мъж ни определя, а това как събираме късчетата на разбитото си сърце и сами го залепяме. Може би точно там се ражда истинската любов към себе си – когато дъното вече не е страшно, а необходимост.

Сега понякога вечер се гледам в огледалото и си мисля: „Може да е пукнато, но оттам прониква светлина.“

Колко ли жени като мен бродят из нощна София, търсейки отново себе си? Всичко ли се прощава? Дали бихте могли да простите във вашата история?