Когато вярата е единственият подслон: Борбата ми със свекървата

– Нямаш право повече да стоиш в тази къща, Весела! Още днес ще си тръгнеш! — крясна свекърва ми Савка толкова силно, че чашата чай в ръцете ми потрепери, а аз едва задържах сълзите си. Тъкмо беше подранила февруарската утрин в село Долна Малина, когато за пръв път не исках да стане ден. Съпругът ми Димитър беше изпратен по работа в Германия преди месец, а неговото отсъствие се оказа не просто липса, а пропаст, която растеше между мен и свекърва ми ежедневно.

Седях в холната стая, обгърната от тишината, която се чупеше единствено от пращенето на дървата в старата печка. Савка държеше ключовете за къщата в ръката си и очите ѝ хвърляха черни искри, докато сочеше с пръст към коридора. Децата ми — малкият Васко и дъщеря ми Гери — гледаха изплашено от другия край на масата. За тях доскоро тя беше грижовната баба, днес беше сянка, която дишаше тежко и сееше студ.

– Защо, мамо Савке? — гласът ми едва излиза от гърдите. — Димитър ще се върне, само ми дай време… Аз няма къде да ида. Тук ми е домът… Аз съм неговата жена!

– Дом?! — изсмя се тя злобно. – Този дом е на моя син! Той те доведе тук, но не значи, че можеш да вършиш каквото ти хрумне! Гледай какво си направила – всичко си разсипала, къщата е мръсна, децата са диви…

Удариха ме думите ѝ по-силно от шамар. Живея тук от пет години, понасяла съм селската завист, вършила съм безброй мъжки и женски работи, но никога не съм мислила, че ще дойде денят, в който ще трябва да се боря за собствения си покрив. В очите ѝ виждах не само гняв, а и нещо по-страшно – решимост, която няма да се спре пред нищо.

Седмицата минаваше в студена война и безсънни нощи. Молех се наум всяка вечер: „Господи, дай ми сили…“ Молитвите ставаха все по-дълги, часовете – все по-тежки. Всеки шум из къщата ме караше да подскачам, а Савка намираше нови начини да ме срине. Пусна слух сред съседите, че съм харчела парите на Димитър за себе си. Една вечер, докато миех чиниите, тя стоеше до прозореца с кръстосани ръце и изсъска:

– Какво ще правиш, ако Митко не се върне? Ще се влачиш ли по родителите си във Видин? Там ще ти е по-добре, нали, с такива като тебе!

Опитвах да не се поддавам. За децата трябваше да остана силна. Гери често сядаше в скута ми вечер и ми шепнеше тихо през сълзи:

– Мамо, нали няма да ни оставиш сами? Аз не искам да ходя при баба Савка, тя все ни кара да мълчим…

Сърцето ми се свиваше от вина и страх. Никога не съм усещала такава самота. Димитър се обаждаше рядко – сигурно и той беше между чука и наковалнята, разкъсван между майка и жена. Казаше, че ще говори с нея, но Савка винаги намираше нещо, с което да ме засече първа.

Една сутрин изнесе част от дрехите ми пред къщата. Бяха разхвърляни върху един стар стол, мокри от роса. Стоях в коридора и гледах вцепенена. Съседката Велика, която минаваше за мляко, спря, пое си дъх и прошепна:

– Не ѝ обръщай внимание, Весела. Ще се оправят нещата, ще видиш… Дръж се!

Но думите ѝ бяха кухи в ушите ми. Вгледах се в себе си — толкова се страхувах, че накрая исках да се свия някъде и да не съществувам. Но после идваше малкото ръце на Васко, които ме дърпаха да играем, после плачът на Гери, когато беше тъмно. Не можех просто да си тръгна. Те имаха нужда от мен! Домът не беше стените или печката. Домът бяха тези две очи, които ме гледаха с надежда. Моята вяра трябваше да е железобетон.

В една от най-дългите вечери, когато Савка дойде да ми хвърли одеяло на земята:

– Ще спиш тук, долу. Няма да минавам по коридора и да те виждам, че мързелуваш цяла нощ! – каза тя и си тръгна с трясък на вратата.

Поставих коленете си на студения балатум и започнах да се моля:

– Господи, не искам чудо. Искам само да понеса всичко това и да не се огъна. Дай ми сили да остана жена, каквато искам децата ми да помнят.

Слушах в тъмнината как Савка говори по телефона със своя братовчед: „Не издържам! Само проблеми с нея, уж помага, а къщата все наопаки…“. Знам, че съседите се питаха – „Ще се разпадне ли това семейство, като всички други?“

Но от всяка дума и упрек вградената в мен болка ставаше някак броня. Започнах да намирам малки поводи за радост – една сутрешна усмивка от Гери, първите пъпки на кокичета в градината, картината на синьото небе през прозореца. Молитвата вече не беше отчаян вик, а малко семенце на надежда, от което растеше твърдост.

Очите ми се напълниха със сълзи, когато на следващата сутрин Гери ми прошепна:

– Мамо, аз вярвам, че ти никога няма да ни оставиш.

Този момент беше моят прелом. Да, имаше дни на позор, унижения и нечувана самота. Но аз не напуснах. И не защото нямаше къде да отида. А защото домът ми бяха децата, а силата ми — вярата.

Тази зимна приказка още ехти в мен като въпрос: Колко далеч може да стигне човек, когато няма друг избор освен да остане силен? А вие, как бихте постъпили, ако вярата беше единственият ви подслон?