Къщата, която трябваше да бъде наш дом: Предателството на сестра ми
„София, защо не ми казваш всичко? Не усещаш ли, че нещо криеш от мен?“ – Борис ме гледаше през масата, а сребърната му лъжица тропаше нервно по чашата кафе. Не издържах – преглътнах сълзите, които пареха на гърлото ми и шепнешком му подадох писмото с печат от нотариуса. Само преди месец бяхме в еуфория, слагахме първите саксии с мушкато в малкия ни двор, и си мислех, че най-сетне животът се усмихна на нашето семейство. Ето го – нашият дом, с труд и пот, кредит до шия, но си е наш!
Но радостта не трая дълго. Първият нюанс на съмнение пълзя в сърцето ми още когато сестра ми Лиляна и съпругът ѝ Ивайло ни посетиха за пръв път. Лиляна дойде с кутия сладки, но очите ѝ обходиха всеки ъгъл на къщата по-задълбочено, отколкото бих искала. „Не вярвам, че сте могли да си го позволите. Какво – спечели ли нещо от тото, София?“, каза тя на шега, но в гласа ѝ звучеше горчива нотка, която само аз разпознах като завист.
С времето започнаха да се появяват странни въпроси и намеци. Един ден Ивайло се приближи до мен докато бяхме сами в кухнята и каза: „Абе, София, тук всички говорят, че ужким ти и Борис имате някакъв заможен чичо в чужбина. Много се чудят от къде извадихте парите.“ Засмях се нервно – нямаше никакъв чичо, а само ненаситна жажда за по-добър живот, която ни караше да работим двойни смени и лятото, и зимата.
Само Борис знаеше колко сълзи съм изплакала, броейки лев по лев в касичката. Понякога мечтата за този дом ми се струваше почти подигравка – какво ще ни даде един покрив? Дали не се лъжем, че най-сетне сме защитени?
Минаваха седмици и Лиляна все по-често идваше, все по-дълго оставаше. „Знаеш ли, София, винаги съм си мечтала за такъв двор. Иван все отлага да спестим. Вие винаги получавате най-доброто, ей!“, казваше тя, уж през смях, уж като комплимент, но усещах как всяка дума е впита с острието на нейната неудовлетвореност, с болката ѝ, че тя е по-голямата, а аз първа имам свой дом.
Една вечер телефонирах на майка ни и неволно подслушах как Лиляна ѝ обясняваше нещо на висок глас. „Явно София е спекулирала, мамо! Аз не вярвам на всички тези приказки. Не е лошо да се поразровиш малко. Знам ги аз тия номера.“ Замръзнах с телефона в ръка, ръцете ми се разтрепериха, а очите ми се наляха със сълзи. Майка ми… майка ми би ли застанала срещу мен? Бих ли се оказала сама срещу всички, дори срещу тази, която ме е гушкала, когато бях малка?
Не след дълго започнаха и по-сериозните кавги у дома. Борис се връщаше късно, губеше търпение, започна да се дразни на най-дребните неща. „Може би сестра ти е права. Защо си толкова притеснена? Да не си направила нещо, което не знам?“, ме попита веднъж с такова недоверие, че почувствах нож в сърцето си. Започнах да се съмнявам в себе си, в паметта си дори. Сякаш светът се въртеше без почва под мен – домът ми се превръщаше в арена на подозрения.
Кулминацията настъпи, когато получих пратка с призовка за съд – някой оспорваше сделката за къщата ни! Пребледнях и едва не паднах при вида на имената – Лиляна и Ивайло. Оказа се, че домът ни някога е бил част от семейната ни собственост, а тяхната част не била правилно уредена по завещание. Те твърдяха, че сме ги излъгали, че сме се възползвали, а аз не можех да повярвам, че собствената ми сестра би ме даде на съд.
Дните до делото минаха в кошмарно очакване и безсънни нощи. Майка ми не вдигаше телефона. В квартала слуховете се разнасяха мълниеносно. По-голямо унижение не бях преживявала – всички ме гледаха сякаш съм престъпник, а Лиляна внушаваше още и още съмнения. Борис все още се опитваше да ме успокои, но аз усещах как той бавно се отчуждава, измъчван от мисълта дали не съм го въвлякла в измама.
Дойде денят на делото. Съдебната зала беше ледена, сестра ми седеше насреща с поглед твърд като камък, без следа от някога обичащата Лили. Прокарвах очи по лицата – Ивайло, самодоволен; адвокатът им, хладнокръвен. Борис държеше ръката ми разтреперана от гняв и страх. Казах си: или губим всичко, или надделяваме над тяхната алчност. Мълчаливо се молех някой, дори Бог, да е свидетел на истината – че не им дължа нищо освен добросърдечното обяснение, за което така и не пожела да слуша сестра ми.
Делото завърши в наша полза, но щетата беше нанесена. Нито домът, нито бракът ни с Борис вече бяха същите. Изпитвах обвинения към себе си – можех ли да предотвратя това? Имаше ли начин да спра завистта, родена в семейството ми? Можех ли да предпазя дома си от отровата на семейния раздор?
Снощи, докато подреждах масата за тримата ни – мен, Борис и сина ни Петър – се спънах, загледана в празното столче, където някога сядаше Лиляна. „Струваше ли си всичко това? Може ли къща да замести семейството, което изгубих?“, питах се аз на глас, тихо. А вие, скъпи приятели, как бихте постъпили на мое място? Кое е по-силно – домът или кръвта?