Истинското семейство се познава в трудностите: Моята битка с рака и самотата

— Моля ви, седнете… — каза лекарката и ми посочи неудобния стол срещу бюрото си. Сърцето ми се блъскаше в гърдите, гърлото ми беше пресъхнало, а в ръцете стисках резултатите като талисман, който вече знаех, че няма да ме спаси. Мама и татко стояха от едната ми страна, но сякаш вече не бяха до мен. Усетих хлад във въздуха, още преди да чуя тежките думи: „Има злокачествено образувание. Налага се спешна операция.“ Светът ми се срина в този миг.

— Това не може да е истина. Не на моята дъщеря! Нещо сте объркали… Ани е здраво момиче! — чух майка ми, а баща ми стоеше вцепенен, с празен поглед. Беше ми безкрайно страшно, но още по-страшна беше студенината, която започнах да усещам от тях. Никой от двамата не ме прегърна.

Убедена бях, че кръвта ми ще остане до мен. Брат ми Стефан получи новината с кисела гримаса по телефона и каза само: — А, дано се оправиш, че сега нямам време да вися по болници.

Сестра ми Ива живееше в Пловдив. Когато чу за диагнозата, изсъска: — Аз имам семейство, деца! Не мога да се въртя около теб! Не драматизирай, хората се излекуват вече…

Опитах се да не плача в онзи момент. Казах си, че сигурно ще размислят. Но седмиците минаваха, а с тях и всякакво чувство, че имам семейство. Мама идваше за петнайсет минути, мълчеше тежко и си тръгваше, щом стане дума за лечението. Татко напълно се потопи в работата, сякаш ако не изрече думата „рак“, тя ще изчезне.

Самотата беше по-страшна от болестта. Лежах в тъмната стая с жълтеникаво таванско осветление, седях загледана в олющените стени на болничната стая и се чудех дали наистина си струва да се боря сама… Но тогава, в една иначе обикновена нощ, когато не можех да заспя от болки, нечие леко почукване по вратата прекъсна мрака ми. Погледнах — Деница. Не беше виждала от гимназията, но в онова време бяхме като близначки, а после житейските пътеки ни разделиха.

— Минавах наблизо. Чух от майка ти. Не можех просто да си седя вкъщи — каза с присъщото си въодушевление, бутна ми шоколад във формата на сърце и седна до мен. Първите дни Деница идваше рядко, притеснена, но откакто започнах да губя косата си, тя се превърна в постоянно присъствие до леглото ми.

— Добре ти стои и без коса, поне вече твоите лунички излязоха на преден план — опитваше да се шегува, макар сълзите да личаха в гласа й.

Онкологичното отделение беше пълно с тъги, но и с хора, които разбираха. Мария от Ямбол, на чиито деца никой не казал, че мама е болна. Коста, вдовец от Видин, приседнал до прозореца и изрязващ хартиени жерави със замръзнали пръсти, които оставяше по чуждите нощни шкафчета. Всеки ден беше битка – с химиотерапията, с гаденето, с безсънието, със страха от утрешния ден и с мисълта, че никой от „моите“ не ме чака вкъщи.

След четвъртия курс химиотерапия вече едва се движех. Погледнах ръцете си – прозрачни, нищо не останало от предишната Ани, която изкачваше Витоша на майтап. Деница не ме остави. Взе отпуск, идваше всеки ден, носеше ми буци мед с лимони, разказваше смешни истории от работата си като учителка, сгъваше ми шалчетата по толкова забавен начин, че и санитарката Пенка се смееше. Понякога вечер лягаше на гърба ми и ме гушваше, само и само да усетя, че топлината не е изчезнала от този свят.

Най-болезненото беше празнотата у дома. На Коледа очаквах да ме поканят вкъщи, въпреки че ще бъда слаба, бледа и без брашно по бузите както някога. Майка ми ми се обади по Viber по празниците и ме попита: — Далече ли си още с процедурите? Ти знаеш, че тук вкъщи всички са болнави, ще донесеш бацили…

Затворих телефона. Извиках – от болка, от гняв, от тотално отчаяние. Не знаех, че можеш да се чувстваш толкова сама, докато още си жива. Мария ми подаде чай: — Истинското семейство се познава в бедата. Погледни — ние сме тук за теб!

Година. Година изпълнена със страх, хлад и химия. Изследванията след операцията показаха ремисия. Никой от семейството ми не ми се обади да пита как съм. Деница направи нещо, което ще помня цял живот. Взе ме от болницата за последното премахване на венозния порт, купи ми червено червило и ми каза: — Виж, Ани, ти си войн. Вече не си сама. Имаш мен, имаш Коста, имаш Мария, имаш себе си!

Понякога седя на пейката пред онзи онкологичен център и гледам хората вътре. Вече имам шепа искрени приятели. Семейството ми така и не ме потърси. Питала съм се хиляди пъти защо… Защо най-близките ми си тръгнаха тогава, когато се нуждаех най-много от тях? Но разбрах нещо ценно. Топлината не идва от името на човек във фамилната книга. Идва от сърцето, от онези, които остават, когато всичко друго си е отишло. Истинското семейство се познава в бурята.

Коя ръка теб те е държала в най-тъмния ти час? Можете ли да простите на онези, които са ви изоставили точно когато сте имали най-голяма нужда от тях?