Мъжът ми криеше дългове и пращаше пари на бившата си – а аз го разбрах по най-болезнения начин
„Не ме питай сега, Мария… моля те.“ Гласът на Георги беше нисък, пресечен, сякаш се опитваше да запуши с ръка не само устата си, а и истината.
Стоях в коридора с телефон в ръка, а на екрана – известие от банката: „Превод: 980 лв. Получател: Ева Николова“. Името прободе по-силно от сумата. Ева – бившата му жена. Жената, за която ми беше казал: „Свършено е. Няма нищо между нас, Мария. Само минало.“
„Какво значи ‘не ме питай’?“ – усетих как гърлото ми пресъхва. – „От нашата сметка ли са? От парите за кредита? За детето? За тока?“
Той сведе поглед към пода, там, където обувките ни бяха подредени като за чужд живот – подреден, нормален, честен. „Тя… ми писа. Закъсала е.“
„От кога?“
Мълчанието му беше по-шумно от всяка кавга. От кухнята се чу тракане – майка ми, която бяхме поканили на вечеря, подреждаше салата, без да подозира, че семейството ми се рони като сух хляб.
„От месеци.“
Сърцето ми се сви. „Месеци? И аз какво съм? Съквартирантка? Банкомат? Или жената, която трябва да не забелязва?“
Той дръпна ръка към мен, но аз отстъпих. Спомних си как се отказах от ново палто зимата, как броях стотинките в супермаркета, как отлагах зъболекаря, защото „този месец е тежък“. А той… той е превеждал почти хиляда лева на жена, която вече не е част от живота му.
„Не е заради нея!“ – избухна. – „Заради мен е. Аз… имам стар дълг. От тогава. От брака ни. Тя ме държи.“
Тези думи ме удариха по-силно от шамар. „Държи те? Как?“
Очите му се напълниха с вина. „Теглих кредит навремето… без да знае. За ремонт, за кола… за глупости. После дойдоха лихвите. Разделихме се, но дългът остана. Ако не ѝ пращам, ще ме даде на съд. Ще ми запорират заплатата. И… и ще разбереш колко съм провал.“
Засмях се – кратко, нервно. „Аз току-що разбрах. Само че не от теб.“
Той се приближи, коленичи почти, като човек, който моли за прошка пред храм. „Мария, не исках да те влача в това. Имаме ипотека, дете… мислех, че ще го покрия, че ще свърши.“
„И какво още ‘мислиш’ без мен, Георги?“ – прошепнах. – „Кога реши, че аз не съм ти партньор, а риск?“
Майка ми се подаде от кухнята. „Всичко наред ли е?“
„Да, мамо…“ – казах, а гласът ми трепереше. – „Само се разбираме за едни пари.“
Тя кимна и се върна обратно, а аз усетих как срамът ме дави – не моят, неговият, който се лепеше и по мен. В България хората говорят. „Мъжът ѝ праща пари на бившата.“ „Тя сигурно не го държи.“ „То така е – жените все не знаят.“
„Колко?“ – попитах. – „Колко дължиш още?“
Той извади папка от шкафа, сякаш беше чакал този момент. Вътре – писма от колекторска фирма, разписки, договори. Цифрите се размазаха пред очите ми. Не беше просто тайна. Беше втори живот.
„Искам да го оправя.“ – каза той. – „Но… не мога сам. Страх ме беше да не си тръгнеш.“
Седнах на стола, все едно краката ми отказаха. „Знаеш ли какво ме кара да си тръгна? Не дългът. Лъжата. Това, че си избрал нея – бившата, миналото – пред истината с мен.“
Той плака тихо, мъжки, стиснато. „Дай ми шанс. Ще отидем при адвокат, ще направим план. Само… остани.“
Погледнах го – човека, с когото делях легло, сметки, мечти. И си дадох сметка, че доверие не се връща с обещания, а с прозрачност. А прозрачността боли.
„Ще остана… засега.“ – казах. – „Но от утре няма ‘твои’ и ‘мои’ страхове. Или сме екип, или сме чужди.“
И докато майка ми викаше от кухнята „Елате, че изстива!“, аз се чудех дали нещо в нас вече не беше изстинало завинаги.
Понякога миналото не хлопа на вратата – то влиза с банков превод.
А вие… простили ли бихте тайни дългове и пари към бившата, ако човекът до вас твърди, че го е направил „за да ви пази“? Къде свършва грижата и започва предателството?