Брат ми ми взе апартамента и мисли, че е нормално – една история за семейна измяна и битка за справедливост
– Как можа, Димитре? – гласът ми се разби в безсилие на кухненската врата. – Това беше МАРАТАПАРТАМЕНТЪТ ми! Ти знаеш колко се борих и колко беше важно за мен да имам нещо свое, дори и тази малка гарсониера в „Люлин“.
Стоеше с гръб към мен, уж си правеше кафе, уж не ме чува. Но знаех, че всичко чува. Навремето, когато баща ни беше още жив, Димитър ми седеше в скута и се оплакваше, че всички му се подиграват в училище. А аз го вдигах на крака. Днес вече не го познавам.
Майка ни влезе с онзи поглед, който познавам още от дете – строг, безмилостен, но сякаш лишен от всякаква вина. – Недей да вдигаш скандал. Това е дреболия. Всичко е семейство. Брат ти има нужда от този апартамент, след като му се разпадна брака. Не целият живот е справедлив.
Не можех да повярвам, че точно това са думите ѝ. Спомените ме блъснаха в гърдите. Баща ми беше оставил този апартамент на моето име; все повтаряше, че жените трябва да имат свое място, където и светът да ги прокуди. След като го изгубихме, светът се сви до студената трапезария, пастелните стени и вечната борба между мен и Димитър.
Завърших университета, заедно бяха с Димитър на дипломирането ми. Тогава майка ни ми шепнеше в ухото: „Сестра ти е злато, трябва да ѝ благодариш, че винаги помага.“ Но след смъртта на баща ми, когато майка започна новия си живот с Петър, нещата се промениха. Димитър получаваше пари на ръка, подаръци, подкрепа, а аз… аз преживявах с чувства на вина и недоизказано подозрение, че не съм достатъчно добра, за да заслужа нещо свое.
В „люлинския“ апартамент властваше миризмата на стар килим и евтин прах. А сега внезапно разбрах, че Димитър вече се е нанесъл там, без да ме попита дори. Майка беше подписала някаква пълномощна, уж за да му помогне временно, а после едва ли не забрави да ми го върне. Когато разбрах, че на мое име вече има декларация за дарение, се затворих в банята и крещях.
– Как може да го направиш зад гърба ми? – повтарях като развалена плоча.
– Не се карай на майка си – изхриптя той. – Животът беше тежък и за двама ни. Какво са няколко стени?
– За теб може да са просто стени! – съсках през зъби. – За мен са единственото, което имах!
След това мълчахме. Вечерите се превърнаха във вериги от неспокойни сънища. Виждах баща си, който ми подава ключ и казва: „Пази се, дете, когато няма кой друг да те изпрати…“. Събуждах се, трепереща и сама.
Съседите започнаха да шушукат: „Ех, то брат и сестра, ама виж – ще се изпокарат за два квадрата…“. Колежките ме гледаха със смес от съжаление и любопитство, а забележките бяха винаги едни и същи: „Ама това сериозно ли? Майка ти наистина подписа?“.
Тръгнах по адвокати, стиснала в ръце пожълтелия нотариален акт. Един от тях – някаква жена на средна възраст, ме гледа дълго и само каза: „Съжалявам, нямате големи шансове. Майка ви наистина е подписала. Българинът си мисли, че семейството е над закона, докато не опре до своето. Искате ли поне да пробвате?“
Опитах, разбира се. Месеци наред буквално живеех между съда, работа и стаята под наем, в която се примирявах да гледам лентяйството и произвола на Димитър само с отчаяно събиране на доказателства.
Майка ми не дойде нито веднъж на заседанието. През всичкото това време повтаряше едно и също: „Стига, бе, не сме американци да се съдим за всичко! Семейството е над всичко…“
Петър, съпругът ѝ, изобщо не искаше да се меси. Живеех като призрак. Димитър веднъж дори ми се обади посред нощ, пиян:
– Ванче, оправи се и го преживей, моля ти се. Знаеш, че нямам къде другаде да ида. Не си ли ми сестра?
– А ти не си ли ми брат? – изрекох тихо. – Кое е семейството ни тогава?
Съдът отсъди в полза на Димитър. Дарението от майка ми бе прието за легитимно. След това майка ми не се обади три седмици. Бях като забравена, чужда. Мислех си само за това как в България даваш, защото така трябва, а после се питаш защо си останал сам.
Вечерите пак са самотни, пак в малка стая под наем. Но вече не плача. Борих се за себе си, защото вярвам, че човек трябва поне веднъж ясно да покаже коя му е границата, дори ако всички около него го гледат като луд. Често питам сринаха ли си дом заради нещо по-голямо, или заради дребната семейна слабост?
Понякога срещам Димитър на улицата. Погледите ни се пресичат за един миг и всичко в мен клокочи, но вече знам – оттук нататък имам само себе си. Боли, че семейството може да ти вземе точно онова, което си смятал за своя най-голям опора. Но понякога трябва да останеш без подслон, за да разбереш как се гради истински дом.
А вие, ако бяхте на мое място, щяхте ли да простите? Или щяхте да продължите да се борите въпреки всичко?