„Ставай и ми направи кафе!” – Как зет ми съсипа семейния ни уикенд и защо не мога да простя на мъжа си

– Ставай! И ми направи кафе, че ще закъснея за срещата! – гласът на Пламен разтресе утрото ми. Седях безмълвна на стола в кухнята, навела поглед към чашата си, докато зет ми – съпругът на сестра ми – сякаш беше на собствена територия. След две седмици, в които беше заживял у нас, апартаментът ни в Люлин вече не ми изглеждаше като дом. Миризмата на чорапите му, пръснати край дивана, обувките, запушващи коридора, прозвучалият кънтящо смях по нощите, когато съпругът ми Валери не смееше да каже нищо – всичко това се беше напластило върху обичайния уют на семейното ни пространство като дебел, лепкав прах.

Запомних мига, в който Пламен дойде – уж набързо, докато си ремонтирал апартамента, уж за 3-4 дни. Сестра ми Цветана беше в чужбина по работа, но той настоя, че не можел да остане сам. Само че никой не ме попита, дали искам в къщата ми да има чужд човек – не приятел, не мил гост, а ровещ се из чекмеджетата ми и командващ ме съпруг на сестра ми. А Валери, моят Валери… седеше до мен пред телевизора, поемаше кротко подигравките на Пламен или просто се оправдаваше: „Семейство сме, не мога да го изгоня… Ще свърши ремонта, ще си тръгне.”

Първата ми сълза падна вечерта, в която за пореден път чух как Пламен се шегува за готвенето ми пред Валери. – Ех, Ели, ако те нямаше, направо щях да умра гладен! Какво си направила днес? Боб? Ти сериозно ли?

– Ако не ти харесва, утре можеш да си сготвиш сам – изсъсках, а съпругът ми понечи да смени темата, сякаш нищо не е било. Погледнах го с надежда – ами ако ми каже, че се ядосва заедно с мен? Но той пак се сниши: – Я, стига, не е голяма работа…

В кухненския прозорец гледах снежинките, които падаха над панелките, мислех си: защо толкова ни е трудно да поставяме граници в българските семейства? Срам ли ни е от „неудобното”? Защо мирим, стискаме зъби и мълчим, докато ни е тежко?

Пламен вдигна телевизора на макс. Пореден мач. Тикът му по футбола избухваше всяка вечер, а аз, отчаяно уморена от работния ден, не можех да се прибера в спалнята – бях станала гост в собствения си дом. Валери се въртеше безпокойно: – Ще свикнеш, Ели. Следващия път аз ще му кажа…

Не разбираше, че думата „следващия път” е като мокър парцал в лицето. Бяхме женени вече седем години, минахме през какво ли не – недоимък в първите работни години, болест на майка ми, авария в апартамента, която платихме с теглото на спестяванията си. Никога не съм била слаб човек. Позволих си да обичам Валери именно защото гледаше напред, бореше се. А сега стоеше пасивен, докато един човек срича моето ежедневие с арогантност.

Втората седмица беше кулминацията. Пламен започна да вика на сина ми Йордан, че се мота из всекидневната. – Айде, бе! Какво се мъкнеш тук, не виждаш ли, че гледам телевизия? Бързо в стаята си!

Йордан ме изгледа с големите му кафяви очи, натежали от унижение. Прехапах устни. Замислих се какво ще му дам да види – една майка, която търпи или една майка, която се изправя? Избрах второто.

– Достатъчно! – извиках неочаквано, с глас, който прокънтя по-страшен и от тракането на хола. – В този дом се държи с уважение. Който не може – да си ходи!

Валери пребледня: – Недей, Ели… после ще се скараме с Цветана, ще стане скандал…

– По-добре скандал, отколкото синът ни да научи, че трябва да търпи. За себе си говоря, Валери. Не заради мен, заради него!

Пламен се изсмя и излезе да звънне на майка си, за да се оплаче как „го гонят от собствения дом”. Остана само Валери, който мълча дълго, после промълви: – Прости ми.

– Не мога, поне не още… – казах през сълзи, усещайки как цялата болка излиза наяве. – Трябваше да ме защитаваш, не да седиш отстрани.

Сълзите ми не спряха цяла вечер. Йордан стоеше в ъгъла, стиснал любимата си играчка. Не ми се говореше. Не ми се обясняваше, че в българските семейства често ролите се разменят – мъжете се страхуват от конфликт, а жените поемат нелеката задача да пазят дома си. Чудех се: наистина ли сме длъжни да изживеем целия си живот в компромис със себе си, само за да не обидим някого? Колко струва собственото ни пространство и кога семейството се превръща не в съюз, а в окови?

Сега апартаментът е пак пуст и тих. Пламен си тръгна, Цветана се върна и ми се извини, но аз още не мога да простя на Валери. Сядам вечер, пия кафе сама, и се чудя: заслужавах ли тази болка? Колко още жени в България живеят между компромиса и болката? Вие бихте ли простили, ако семейният ви мир се сгромоляса така лесно?