Не съм безплатна помощничка: Моментът, в който поставих своите граници

„Мамо, не можеш ли и днес да вземеш Надя от училище? Знаеш, работата ми е наложителна!“ Гласът на снаха ми, Десислава, кънтеше настойчиво по телефона, докато аз държах в ръка още топлия пирог, приготвен от сутринта за внучката ми. Стоях в средата на кухнята, между тенджерите, белите плочки и уюта на своя дом, и чувствах как всеки следващ ден ми се изплъзва между пръстите като ситен пясък. Не знам как и кога, но се превърнах във „винаги наличната баба“ – всяка сряда, всеки петък, когато им свърши бензинът, когато боледуват или имат нужда от „малко почивка“.

„Добре, този път ще я взема – пак“, отрони се от устата ми, въпреки че сърцето ми протестираше. След всеки такъв разговор сякаш частичка от мен се топеше от разочарование. Обичах Надя безмерно, но не можех да не се запитам защо желанието ми да съм добър човек се превръща в поредния рутинен ангажимент. Мъжът ми, Андрей, забелязваше как гневът ми понякога избива в тиха сълза. „Недей да се ядосваш така, Мариана. Ти не си длъжна винаги да си на разположение.“ Ала колко лесно е да се каже! В нашето семейство от малка ме учеха, че семейните хора си помагат, че майката и бащата са основата. Но никой не казва кога да спреш, кога да поискаш и на теб да ти дадат обич и уважение, не само задачи и очаквания.

Онзи петъчен следобед, малко преди да стигна до училището на Надя, получих второ обаждане – този път от сина ми Георги. „Мамо, можеш ли и малко да останеш с нея у вас, докато Деси отиде до фризьор?“ Гърлото ми пресъхна. „Значи… Още няколко часа?“ – едва се удържах. „Ммм, да, благодаря ти много, мамо, знаех си, че мога да разчитам на теб!“ – зарови ме Георги в лавина от обич, но тя вече не топлеше – беше лепкава, примесена с вина. Погледнах се в огледалото на колата – посребрелите коси, изпитият поглед, който някога сияеше от кураж и планове. Сега очите ми бяха уморени. Кога забравих коя съм?

След училище Надя се втурна към мен, прегърна ме и на момента целият ми бунт се разтвори в нейното „Бабо, утре пак ще дойдеш ли?“ Децата рядко разбират нашите вътрешни битки – те просто обичат истински. Седнахме на пейката пред блока, докато Деси не се появи. Тя, както обикновено, изпадна в разговор за работата, маникюра, а за моя ден – ни дума. „Благодаря ти, че пак ме спаси, Мариана, ти си ни истинска опора“, каза небрежно и замина с Надя, без да уловя искрения поглед, който отчаяно исках.

Вечерта седях с Андрей на масата, чиниите все още димяха. „Докога ще става така? Не си длъжна, Мариана. Защо се страхуваш да кажеш не?“, повтори той. Започнах да плача. „Страх ме е да не ги разочаровам… да не ми спрат да ми вярват.“

Същата нощ сънувах как тичам из дълъг коридор – от едната страна Надя ме вика, от другата Деси, в далечината Андрей. Бягам, ръцете ми се протягат към всички, а краката ми са засядени в земята, не мога да помръдна. Събудих се с усещането, че се давя.

На другия ден Георги ми се обади още преди кафето ми да е изстинало. „Мамо, Деси трябва да иде до банката, можеш ли пак да вземеш Надя?“ Стиснах телефона. „Георги, трябва да поговорим. Не мога повече така. Аз също имам нужда от време за себе си. Не съм… безплатно помощниче. Обичам Надя, но и аз съм човек. Трябва да намерим друг начин.“

От другата страна настъпи дълга тишина. „Мамо, какъв ти е проблема? Не исках да те обидя, ама мислех, че се радваш да си с Надя…“

В този момент усетих – години на търпение и компромиси не бяха ме научили да казвам „не“. Но колко още трябваше да чакам, за да живея и аз? Реших, че повече няма да се страхувам – нито от обиди, нито от временни недоразумения. „Радвам се, Георги, но ти и Деси трябва да разберете, че и аз имам нужди. Ако искам да се видя с приятелка или да отида на театър, не мога постоянно да съм на разположение. Обичам ви, но моята обич не значи, че трябва да се отказвам от себе си.“

Георги си пое дълбоко дъх. „Ще кажа на Деси. Ще измислим нещо друго, мамо. Съжалявам, не си давах сметка… Все искахме най-лесния път.“

В този момент усетих странна смесица от облекчение и вина. Сякаш най-сетне бях извикала думите, които от години жужаха в главата ми. Прекарах уикенда готова за буря, но вместо това, в понеделник сутринта, Деси се обади и срамежливо предложи да обсъдим графика за гледане на Надя. За първи път ме попита как съм. Заварих себе си да говоря за своите планове, за книгата, която искам да дочета, дори за желанието ми да науча испански.

Отне ми години да намеря гласа си, но си струваше. Сега когато се гледам в огледалото, виждам не само майка и баба, а и Мариана – жената, която също заслужава уважение и любов.

Скъпи хора, питам ви: Колко често забравяте себе си в името на мира в семейството? Не е ли време и вашият глас да се чуе?