Когато сърцето се пръсне: Изповедта на майка, която загуби малкия Дани

„Остави го още пет минути…“ — гласът на мъжа ми, Иво, беше пресипнал, докато търсеше ключовете в коридора. „Закъснявам за смяна.“

„Не, Иво! Нещо не е наред!“ — извиках аз и коленете ми омекнаха до леглото на Дани. Лицето му беше бяло, устните — странно посинели. Пипнах челото му — лед. Вчера вечерта се смееше, гони котката Мара из кухнята и ми обеща, че утре ще ми нарисува „най-голямото слънце“.

„Дани… мамо е тук…“ Шепнех и го разтърсвах леко, после по-силно. Никакъв отговор. Само тишина, която се забива в ушите като пирон.

Иво се втурна. „Какво правиш, бе? Дани!“ Гласът му се счупи, когато видя очите ми.

Набрах 112 с пръсти, които не ме слушаха. „Детето… не диша… моля!“ Чух гласа на жената отсреща — спокоен, почти механичен: „Започнете сърдечен масаж. Ще ви обясня.“

Ръцете ми натискаха малкото му гръдче, а в главата ми се въртеше една мисъл, все едно някой я е заковал: снощи кашля. Аз казах: „Нищо му няма, от климатика е.“ Не отидохме на лекар, защото „то нали в поликлиниката пак ще ни върнат, а и за какво да се редим“. В България човек все отлага — заради работа, заради пари, заради нерви.

Когато линейката най-сетне спря пред блока, съседката Радка вече беше пред вратата, по пантофи и с престорена загриженост: „Леле, какво става? Казах ли ти аз да го пазиш от течение!“ Думите ѝ ме удариха по-силно от шамар. Иво ѝ изръмжа: „Млъкни, Радке!“

В Спешното светлините бяха студени, миришеше на белина и страх. Докторът — млад мъж с уморени очи, Борислав се казваше — излезе след време, което не мога да измеря. Не каза „съжалявам“ веднага. Първо погледна надолу, после към нас.

„Направихме всичко.“

Аз не разбрах. „Какво всичко? Къде е Дани? Аз трябва да го взема… имаме градина днес…“

„Не успяхме да го върнем.“

Тогава светът не се срути с гръм. Срути се тихо. Като когато токът спре и оставаш в тъмното, а някой ти казва, че така ще е завинаги.

Иво удари стената с юмрук. „Не! Той беше добре! Вчера…“ После се свлече на пластмасовия стол и се хвана за главата. Аз стоях права, все едно ако седна, ще призная, че е истина.

След погребението започна другата болка — тази между живите. Свекърва ми, Донка, дойде у нас с черна забрадка и с обвинение в очите.

„Ако беше майка, щеше да го усетиш.“

„Донке…“ — опита се Иво.

„Не ме защитавай! Ти работиш като вол, а тя…“

Не знам кое ме пречупи повече — загубата или това, че в нашата мъка се намери място за съд. В квартала започнаха шепоти: „Сигурно не е гледала детето“, „Сигурно ваксина…“, „Сигурно лекарите…“ Всеки имаше версия, само никой не донесе истинска прегръдка.

Иво се затвори. Вечер сядаше на терасата, гледаше празната площадка и пушеше една след друга. Когато плачех, казваше: „Стига, не мога.“

„Аз мога ли?“ — крещях. „Аз дишам ли?“

Една нощ се скарахме жестоко. Аз хвърлих малката му раничка на леглото.

„Кажи нещо за него!“

Иво ме погледна, сякаш го удрям. „Ако кажа, ще полудея.“

Тогава разбрах — мълчанието му не беше безразличие. Беше страх. Но моето мълчание беше вина. И тя ме глождеше във всяка дреболия: в празната му чаша, в чорапчетата му, които още миришеха на прах за пране и детство.

Отидох при доктор Борислав сама, седмица след всичко. Пазачът ме гледаше подозрително, сякаш нямам право да се върна там.

„Кажете ми… ако бях дошла по-рано…“ — гласът ми се скъса.

Докторът въздъхна. „Не мога да ви дам изкупление. Но мога да ви кажа, че вината не връща никого. Тя само взима още.“

Тези думи не ме спасиха. Но ме спряха да се удавя.

Почнах да излизам. Първо до магазина, после до парка. Седях на пейката, където Дани се спъваше и се смееше. Гледах чуждите деца и се мразех, че им завиждам. После се мразех, че се мразя.

Една сутрин Радка ме спря в асансьора: „Айде, време ти е да се съвземеш. Млада си. Ще си родиш друго.“

Погледнах я право в очите. „Дани не е вещ за подмяна.“

Вкъщи Иво ме чу. За пръв път от месеци не избяга на терасата. Дойде и ме прегърна — несръчно, силно, като човек, който се учи отначало.

„Страх ме е да говорим за него,“ прошепна. „Защото… ако го кажа на глас, все едно го губя пак.“

„А аз ако не го кажа на глас, все едно го изтривам,“ отвърнах.

И така започнахме — с една дума на ден. Понякога със скандал. Понякога със смях през сълзи, когато си спомняхме как Дани наричаше калинките „точковци“. Донка още понякога хвърля отрова, но аз вече не я пия. Нямам сили за чужди присъди — едва ми стигат за моите.

Най-трудно е, че България те учи да стискаш зъби. „Не се излагай.“ „Не реви.“ „Търпи.“ А аз вече не искам да търпя мълчанието. Искам да говоря за Дани, да казвам името му, да съществува.

Защото той беше тук. И аз бях майка. И още съм.

Кажете ми — кога стана нормално да казваме на опечален човек „стегни се“? И ако утре това се случи на ваш близък, каква ръка бихте подали — ръка за вина или ръка за живот?