Не искам повече да търпя – Историята на Емилия от Варна

– Този път няма да ти го позволя, чу ли ме, Мария? – гласът ми трепереше, но думите се изсипаха по-силни, отколкото очаквах дори аз сама od себе си. Стоях в средата на нашата кухня във Варна, слънцето огряваше плочките, а аз гледах свекърва ми право в очите, сякаш усещах всяка година натрупано огорчение в гърдите си.

Мария – майката на Петър, съпруга ми, винаги имаше мнение за всичко: от това как варя боба, до кой лекар да водя детето. Шест години живяхме врата до врата, след като се преместихме в стария апартамент на Петър – тя със сестра си на четвъртия етаж, ние на втория. „Така е по-лесно!“, казваше той. А аз все премълчавах…

Тази сутрин, докато изливам кафето си, чувам пак онези стъпки. Казва ми, че Любо не е облечен достатъчно топло, че гледам прекалено много телевизия, че не съм си намерила истинска работа… Не отговорих, само стиснах устни. След минути почука на вратата влезе Ива – най-добрата ми приятелка, която гледа децата си с лекота и спокойствие, сякаш всичко й е дадено в този живот.

– Какво пак иска тя? – прошепна Ива, когато Мария се качи горе.
– Не знам, Иве… Днес претърпях. Прости ми, ама този път не издържах! – едва сдържах сълзите си. – Просто искам тя да ни остави да вземем решения сами. С Петър сме семейство вече от шест години, а се чувствам като дете под наблюдение…

Знам, че майките трудно пускат синовете си. Обаче аз не съм вещ, не съм й длъжна да живея по нейните правила! И все пак, Петър рядко застава зад мен – той мълчи, уморен се прибира, прегръща ме набързо и отива да се грижиш за някоя стара тръба в банята или апартамента горе. Колко пъти съм се чудила: на кого съм омъжена? На Петър или на цялата му фамилия?

Помня първите години – младо семейство, девет сутринта, чува се потропване по врата. Мария с мечешка стъпка и баба Дора с кафета. “Трябва да пресадите цветята на балкона.” “А това бебето още не ходи на гърне?” От раждането на Любо всичко стана още по-зле. Всеки мой избор беше погрешен: дали ще дам картофче, дали ще сложа блуза – Мария имаше мнение, а Петър… той преглъщаше, казваше “остави ги, ще отминат”. Но те никога не отминаха. Докато веднъж миналата година, когато Любо се разболя – 39 градуса температура, плачеше, аз не бях спала две нощи. Мария влезе без да почука и нареди „Ще му вариш чай от липа и ще сложиш вестник на челото!“. Аз исках лекар да го види, тя каза лекарките били само да дават сиропи. Скарахме се и Петър просто излезе от кухнята.

Покрай него мина още една година мълчание, пълно с дребни хапливи подмятания и неразбрана тревога. Ходих на работа като инженер, взимах Любо от градина, успявах да поддържам всичко що-годе във вид. А вечер заспивах със сълзи – Петър до мен, но все едно споделям легло със сянката му. Той не искаше да се кара с майка си, не искаше и аз да страдам, но и не го интересуваше истински колко тежи на душата ми тази битка.

Това лято нещата станаха напечени, когато Мария предлага да му изтеглим кредит за нова кола – отрази се на бюджета ни. Аз бях против, Петър не каза нищо, а след три седмици колата вече стоеше пред блока, регистрирана на нейно име. Започнах да губя себе си. Всяка вечер се взирах в огледалото и питах жената отсреща „Това ли си ти, Емилия от морето, която мечтаеше за любов, а сега живее в чужд дом, обградена от чужди решения?“

Така дойде днешният ден. Този път, докато Ива беше у нас, Мария се появи сърдита:

– Чух, че пак сте яли замразена пица на обяд. Как може дете на шест години да не яде домашна супа? Защо не си като съседката Елена, която прави всичко с деца и чисти къщата?

Тогава ме преряза, нещо в мен се скъса. Оставих чашата, вдигнах се и казах:

– Стига! Това е нашият дом. Бракът ми не е отворен площад! Искам да решаваме сами, без твоите постоянни забележки! Моля те, заради внука си, ако го обичаш, остави ни да живеем, както можем!

Очите на Мария се насълзиха, но не казах друго. Просто излязох от кухнята, втурнах се в спалнята и захлипах на глас. Чух как Петър се прибира и Ива шепне:

– Може би е време да избереш страна…

Така и не знам как ще продължим. Защото, да, Мария идва по-рядко сега, но Петър е по-смълчан отвсякога. Любо започна да ме пита „Защо баба е тъжна, мамо?“. А аз… аз се чудя дали има право жената да търси уважение в собствения си дом?

Много пъти си мислех, че ще стане по-добре, ако търпя. Днес за първи път си признах: не, не мога повече. Питам се – Знам ли коя съм, ако се предам? И колко още български жени мълчат, за да не разбият семейното щастие? Дайте ми отговор, приятели… какво бихте направили на мое място?