На четиридесет и сама: Планината, която преобърна живота ми
– Не може така, Лора! – гласът на майка ми кънтеше по телефона, а сърцето ми се свиваше. – Четиридесет години ставаш, а още си сама! Пак ли ще празнуваш в онзи празен апартамент? Задържах сълзите си. Гледах към тортата, която сама си купих сутринта, и чашата евтино шампанско в ръката ми. – Не знам, мамо… просто не искам гости. Не искам нищо. Просто искам тишина. Излъгах. Не исках тишина. Исках някой да ме прегърне. Исках дом, а не подредената ми гарсониера в „Стрелбище“, където бягам от въпросите на съседите и чуждите погледи върху живота ми. Консултирала съм се с психолози, прочела съм всички книги за позитивно мислене, но на четиридесет, след неуспешен брак и престижна, но безсмислена работа, усещах само празнота. В онази самотна нощ изведнъж влязох в туристически сайт. Без много да мисля, запазих място за групов преход – тридневно изкачване към връх Мусала. Беше лудост. Аз, която дори до магазина слизах с такси. Но трябваше нещо да се промени. Сутринта на тръгването валеше леко, а раницата ми тежеше повече от тъгата. Пред автобуса бяха десетина души – няколко мъже с шегаджийски лица и жени на моя възраст или по-млади. – Ти май не си ходила често по планини? – усмихна се Деница, дребна и енергична, и ми предложи ръка. – Не. И честно казано, не знам какво правя тук, – казах и преди да се сетя, започнах да й разказвам. За всичко. За страха от самотата, за очакванията на майка ми и за колегите, които все питат защо не съм родила още едно дете. Докато автобусът потегли, Деница слушаше без да прекъсва. През първия ден навън беше хладно и мъгливо. Пътеката ни изведе високо сред смърчове, където въздухът беше различен – чист, суров, истински. Не знам защо, но изведнъж се разплаках. Деница сложи ръка на рамото ми: – В планината всеки плаче, само никой не ще да си признае. С първите крачки нагоре болката от спомените стана по-остра. Вървях и в главата ми ехтяха гласовете на бившия ми: „Лора, все искаш повече!“, на майка ми: „Ще осъмнеш сама, като продължаваш така!“, на приятелките от университета, които все се хвалеха с децата си. А аз… аз успях единствено да напредна в работата и да се науча как да не показвам, че боли. Преспахме в хижа, където камината пукаше и миришеше на дърво. Седнахме с Деница и Николай, един от мъжете в групата. Разговорът потръгна наумряло откъде сме и с какво се занимаваме. – И моето семейство все се месеше – каза Николай, – дойде време да разбера, че щастието не се подарява, а се извоюва. Деница кимна и добави: – Или пък щастието е като върха – изглежда далеч и недостижим, но всъщност най-важен е пътят дотам. Погледнах ги и усетих, че нещо вътре в мен се отпуска. Може би за първи път от години не се чувствах жертва. Просто човек със своите белези и надежди, изправен срещу съдбата. На втория ден дъждът отстъпи на ясно утро. Тръгнахме смело нагоре и колкото по-се изкачвахме, толкова повече усещах тежестите си там, долу в София, като все по-малки. Деница беше като планински дух – все намираше тема да ни разсмее. Николай умееше да слуша и попита: – Ами ако не любов, а приятелство е голямата липса у нас? И ако вярното семейство понякога са онези, с които дишаш заедно студения въздух? Замълчах, но думите му заседнаха в мен. При едно от почивките седнах по-далеч от групата и извадих телефона. Видях съобщение от майка ми: „Моля те, върни се, Лори! Много ми липсваш.“ Сълзите потекоха, но за първи път не изпитвах гняв, а жал. Толкова години се борех за постижения и независимост, че бях пропуснала простата истина – и майка ми се чувства самотна. Върхът беше близо, когато внезапно облак се спусна и вятърът ни изряза. Изведнъж осъзнах, че палатката ми е скъсана, а дрехите ми намокрени. Паниката ме обзе. – Спокойно, Лоро – каза Николай твърдо. – Заедно ще го изкараме, в планината се помага. През нощта, докато зимният вятър плющеше палатките, легнах до Деница и Николай и слушах как дишат бавно. Студът и страхът се смесиха, но изведнъж се почувствах напълно жива. Не сама. С тези хора бях част от нещо истинско и важно. Сутринта излязох първа навън. Планината блестеше, небето беше невъзможно синьо. Там, докато поемах дълбоко дъх, разбрах: домът не е четири стени и гласове по телефона. Домът може да е в един смях край огъня, в една ръка на дланта ти. Върнах се в София променена. Изключих телефона за ден и приготвих вечеря за майка ми. Запалих свещи и когато тя влезе, за първи път от години я прегърнах, без да казвам нищо. Просто я прегърнах. Днес отново съм сама вкъщи, но вече не се страхувам. Знам, че съм способна да живея, да обичам и да губя. Че дори и на четиридесет мога да започна отначало. А вие? Какво бихте избрали – сигурната самота или риска да тръгнете към непознатия връх?