Синко, ще имаш дом. Само, моля те, грижи се за болната си сестра.

– Синко, никога не я изоставяй… Шепотът на майка ми ме прониза като стрела. Проблемът беше стар, но този път – окончателен. В стаята миришеше на лекарства. През напуканото стъкло на прозореца едва проблясваше последната светлина от залеза. Майка ми лежеше, сива и прозрачна, почти без тяло, само очи – тъмни и тревожни. Бях ален от гняв – на себе си, на нея, на съдбата, че ме вкарва в този капан.

Докато тя бавно угасваше, а Лидия рисуваше с куцукащата си ръка картинки по захабения юрган, разбирах, че причината да остана – да не избягам – съм само аз. Мама искаше обет, не мечти. Не й пукаше, че учителят по литература ми беше казал, че ме очаква място в университета. Не я вълнуваше, че косата ми е поникнала отново след всички безсънни нощи, в които се молех да не умре още през зимата.

– Краси… – прошепна Лидия, – Нарисувах те… Виж, колко си свеж! Гледах картинката ѝ – момче, нарисувано с маслени пастели, заобиколено от зайци и пухкави котки. Само че аз не можех да мърдам. Стоях като забит гвоздей до леглото й, докато вътре в мен нарастваше някакъв див ужас. Как ще я храня? Как ще я облека с жалката заплата, която получавам, докато нося касетки с картофи всяка събота на пазара в Люлин?

Майка умираше бавно и ние тримата чакахме края, като затворници в прихлупена панелка. Дори съседката Пенка вече не минаваше – страхуваше се от уханието на смъртта. Сестрите от хосписа бяха тук само през деня, а привечер оставяхме прозорците открехнати, все едно ще дойде чист въздух и ще я върне към живота.

Една вечер, точно след като слънцето потъна в цепнатината между два блока, майка наруши мълчанието:

– Краси… Ще имаш дом. Когато мен няма, той ще бъде твой… Но моля те, остани до Лидия. Не можеш да я оставиш. Ти си й всичко…

Погледнах я – първият път, в който се осмелих да кажа истината:

– Мамо, ами ако не мога? Аз също имам живот! Дали някой ще се погрижи за мен, когато трябва да се грижа за Лидия? А ти знаеш… тя е различна, не разбира нещата…не разбира защо си отиваш.

Тя заплака без сълзи. После стисна ръката ми толкова здраво, че пръстите й побеляха:

– Всеки си има кръст, Краси. Твоят е сестра ти…

Нощта бе особено тежка. Чувах само дишането ѝ – плитко и раздразнено. На сутринта, докато правех чай, Лидия седна до мен и за първи път попита директно:

– Мамо ще умре ли днес?

Замръзнах. Разлях врялата вода. Обърнах се към нея, а лицето й бе детско и кръгло, но с порез от мъка. Не знаех какво да отговоря, просто я прегърнах, а тя тихо изрече:

– Ако останем само ние двамата, ще си отидеш ли и ти?

Душата ми се отприщи от вина. От този ден аз се превърнах в сянка. Мама се отиде две седмици по-късно. Сърдитата женичка с напуканите пети идваше от социалните да види дали сме живи. Шефът ми на пазара съжаляваше за мен, но само толкова – не можеше да ми даде повече часове, а и на пазара работата не чака.

Лидия се разболя от мъка. Спираше да яде – аз се карах, виках, после плачех. Когато получи гърч посред нощ, откъснах телефона от стената, докато молех за линейка. В болницата доктор Монева ме погледна така, сякаш съм виновен за нейното състояние.

– Какво правите вкъщи, момче? Сам ли се грижиш?
– Да… Само аз съм ѝ останал.
– Това е ад за теб… и за нея. Трябва ти помощ!

Кимнах, но знаех, че помощ няма да дойде. Социалните ни записаха в някаква програма за грижи. Две пъти седмично идваше леличка и ни носеше храна – евтина пилешка супа и хляб. Лидия не ядеше. Гледаше в празното пространство и рисуваше майка ни по стените с въглени. Аз чистех, перях, носех торби, броях стотинки пред касата в супермаркета. Дори и да си на 19, когато отговорността те затиска, няма възраст за отчаяние.

Приятелите ми започнаха да се отдръпват. Като разбраха, че никога не мога да изляза – „Все гледаш Лидия!“, – спряха да звънят. Само Валентин понякога ми пишеше „Действай, братле!“, но знаех, че няма как.

Една вечер, когато мъждукащата лампа в кухнята пак загасна, Лидия се мушна в леглото ми. Сънуваше кошмари, хлипаше, а аз я милвах по косата и ѝ шепнех. Трябваше да се държа заради нея. В един момент я прегърнах, а тя прошепна:

– Мамо каза, синко, ще имаш дом… Ти – моят дом ли си вече?

Сълзите ми пропиха възглавницата. Тази вечер реших, че не мога да изоставя Лидия. Дори когато животът ни ежедневно се разпада, когато съседите ни клатят глави, а храната не стига, никога няма да мога да хвърля тази клетва.

Но защо детството ми трябваше да си отиде така рано? Защо надеждата е най-тежкото нещо за носене? Моля се някой да чуе: как живееш, когато всичко, което имаш, е самата болка?

„Ще бъда ли някога щастлив? Или в този живот е важно само да не предадеш онзи, който няма друг освен теб?“