Да бъдеш баба, а не слугиня: Моята борба за собствен живот
— Мамо, можеш ли да дойдеш пак да ги вземеш от детската?
Вътрешно се разтреперих. За десети път този месец. Гласът на Мария трепереше от умора и неизказано очакване, а аз стоях на кухненската маса, с чашата си кафе дополовина изстинала, преглъщайки едновременно обидата и страха. Не исках да се превръщам в онези горчиви старици, които броят всяка услуга, но сега чувствах как всяка малка молба отнема нещо от мен. Може би частица от времето ми, живота ми, мечтите ми – които все още се навъртаха някъде вътре в мен като пеперуди във венчелистче. Но аз съм Цветана Георгиева, на 63, вдовица от три години, майка, баба и, както напоследък започнаха да ме възприемат, безплатна домашна помощница и универсална детегледачка.
С нощница и вълнени чорапи, се разходих из малкия си апартамент, невидимо препъвайки се в собствените си мисли. Огледах старите си снимки върху шкафа – Цветана с дълга рокля, усмихната на почивка в Созопол, Цветана с първата си любов, Цветана, която все още мечтае. Къде изчезна тази жена?
— Мамо, там ли си? Моля те! – гласът на Мария вече звучеше раздразнено през слушалката.
— Мария, не мога днес — гласът ми прозвуча тихо, но категорично. — Имам среща с приятелки, ще ходим на изложба…
В слушалката се разля мълчание, толкова гъсто, че можех да го режа с нож. Знаех какво си мисли тя: Кога пък ти намери и приятелки, и каква изложба през делничен слънчев следобед? Но аз наистина исках да отида, защото не можех вече да понеса сивотата и задуха от деня до деня. Исках да бъда още нещо освен баба на Вики и Косьо, майка на Мария.
Дълго след този разговор не намерих покой. Излязох, както бях обещала – с Веска и Лиляна от блока. Смяхме се сред картините в читалището, сякаш сме на 18, обсъждахме цени на сватбени рокли и какво е останало от любовта след толкова години бракове и раздели. Когато се върнах у дома вечерта, на вратата ме чакаше Мария, намусена като буреносен облак.
— Можеше да ми кажеш по-рано! – изсъска тя. — Трябваше ми да остана в офиса и шефът ми се нацупи, защото закъснях! А децата… накрая ги взе Петър, едва го навих! Мамо, ти си баба, кой ако не ти?!
— Аз съм и човек, Мария — опитах се да не повиша глас, но ми се искаше да изкрещя. — Имам нужда понякога от своето време. Все си мислех, че ще го разбереш…
Очите й пробляснаха със сълзи. За първи път я видях толкова безпомощна. Усетих вина, но и облекчение. Някой най-сетне чу душата ми.
Дните минаваха. Мълчаливо пропуснах няколко нейни обаждания. Видимо ми се сърдеха, но и аз трупах мълчание в сърцето ми. В квартала на бързорастящите блокчета, всяка втора жена на моята възраст правеше същото: готвеше, посрещаше, гледаше внуци и не се оплакваше публично; на масата с кафето обаче всички въздишахме по живота си отпреди.
— Какво искаш? – попита мъжът на съседката, като ни завари пак пред входа.
— Да не съм всичко за всички, а да съм нещо за себе си — отвърна Лиляна. Аз кимнах. Тя ме изгледа с усмивка, сякаш беше изрекла нещо голямо.
Една вечер, докато нареждах буркани с туршия, телефонът отново иззвъня. Мария, този път по-спокойна. Гласът й бе натежал.
— Мамо, може ли да говорим? Не по телефона…
Седнахме на дивана, където някога четях приказки на самата нея.
— Гледах те толкова години как се раздаваш — каза тя, вперила поглед в скута си. — И ми стана страх, мамо. Страх, че ако не си до нас, ще се разпаднем. Аз… — вдиша дълбоко и се разплака. — Осъзнах, че чаках всичко от теб, все едно си робот. Но съм благодарна, че ми показа, че си човек… и че мога да се справя сама, макар и да е трудно.
Стиснах ръката й. Чувствах се като пеперуда, която се разпъва на слънце след буря. Не бях престанала да съм майка, баба, приятелка – напротив, най-после бях решила да бъда и Цветана. От този ден Мария по-рядко ми звънеше за помощ, но когато го направеше, беше с повече благодарност и уважение.
Понякога още се питам дали направих правилното. Нима е грях да искаш пространство? Струва ли си понякога да кажеш „не“, за да опазиш малкото останало „себе си“? Оставям този въпрос на вас. А вие, скъпи читатели, кога за последно посмяхте да поискате нещо само за себе си?