Изгоних съпруга и свекърите си от дома ни – и не съжалявам! Една вечер преобърна целия ми свят…

„Мария, кога най-после ще разбереш, че не може така?“, изсъска свекърва ми, докато хлопна вратата след поредното ѝ театрално влизане в малката ни кухня. Сърцето ми се сви. Бях се върнала от работа едва преди половин час, а вече получавах нареждания, упреци и хладни погледи. „Ако беше истинска домакиня, щеше да приготвиш нещо свестно, а не тази супа от вчера!“, добави тя с победоносна усмивка, сякаш всяка нейна забележка беше пирон в ковчега на самочувствието ми.

Повдигнах поглед и срещнах очите на мъжа си, Васил. Седеше до прозореца, потънал във вестника си, сякаш искаше да се скрие от всичко това. Дъщеря ни Лили ги наблюдаваше уплашено от стола си – чувствах се безсилна и виновна. Живеехме в стария апартамент на родителите му на бул. „Цар Борис III“ и от четири години деляхме пространството с тях. „Така е по-добре за всички!“, твърдяха, когато се преместихме. „Да ни е по-леко, да си помагаме.“

Помощта обаче се превърна в бреме: сутринта започваше с дрънкане на тигани и коментари за това какъв хляб съм купила от магазина на Иван; денят преминаваше в натякване, че детето не посещава частни уроци като това на съседката Петя. А вечерите… всяка вечер бе едно и също. Аз тиха, унижена и безгласна, Васил безгръбначен, а те – царуваха. Примирявах се, мислейки си, че така е редно: майка ми казваше, че жената трябва да търпи, да не вдига шум, да пази мира.

Но тази вечер беше различна. Бях имала тежък ден – поредното съкращение в офиса, гневни клиенти, а надеждата за повишение потъна сред интригите на колегите. Прибрах се и заварих Лили да плаче, защото свекърва ми ѝ беше забранила да гледа анимации, докато „не станеш по-послушна от Деница на Петя“.

Чувствах се като гостенка в собствения си дом. Единственото ми убежище бе малкият балкон, където пушех тайно по цигара. Тази вечер стоях там и гледах мрака. Шума от блока – преплетени гласове, телевизори, някой се караше през тънката стена. Като във филм, а аз – странях от живота си. В този момент Васил се появи: „Мамо, може ли да сложим супата?“ – гласът му звучеше като на уморено дете.

Влязохме в кухнята. След минута нахлуха и родителите му. „Мария, утре ще ходя на пазар – не купувай нищо! Все пак е ясно, че ти нямаш вкус“, ухили се свекърва ми. Свекърът ми, Божидар, покашля, сякаш имитираше недоволството ѝ, макар че на моменти ми се струваше по-смислен и добър от нея. Васил си взе чинията, но изведнъж постави лъжицата и каза:

– Не можеш ли да се постараеш повече, Мария?

Този въпрос ме удари като шамар. Изведнъж един глас в мен изкрещя: „Докога ще те тъпчат?“ Усетих как пулсът ми се ускорява, треперех.

– Може ли аз да говоря за момент? – написъбрах кураж. – Аз съм тази, която работи по цял ден, грижи се за Лили, прибира се преуморена, но не чух от вас и дума на благодарност. Нито веднъж!

Свекърва ми се изсмя сухо:

– Какво се оплакваш, Мария? Има жени, на които им е много по-зле.

– А ти, Василе? Нито веднъж не ме защити, нито веднъж не каза „стоп“. Само мълчиш и четеш вестника си. Писна ми! Не искам да бъда невидима в тази къща. Вече не мога така.

Васил мълчеше. Дъщеря ми се разплака. Свекърва ми посегна да вземе телефона си, а свекърът ми се надигна ядосано:

– Кой ти даде право да говориш на висок тон в нашия дом?!

– В този дом живеят и аз, и дъщеря ми, искаш или не! – повиших глас, неузнаваема и за себе си.

Навсякъде се разнесе неловка тишина. Сякаш времето спря. Вдишах дълбоко и го изстрелях:

– Искам да напуснете. И тримата. Веднага! Ако Васко иска да остане с вас, нека. Но аз повече няма да живея с унижението.

Свекърва ми изкрещя:

– Ти си луда! Това е смешно!

Васил се развика:

– Не можеш да изгониш родителите ми! Това е тяхната къща!

– Оставете ми детето. Но вие всички – излезте! Толкова години се преструвах, че сме семейство, а всъщност никой не виждаше мен, никой не чуваше Лили. Край. Омръзна ми да съм слабата!

Треперех, но нямаше връщане назад. Не знаех къде ще отиде Васил, нито дали ще се върне някога. Свекърва ми шареше с очи, вероятно обмисляше как ще ме злепостави пред блока – излъчването ѝ беше на кобра, готова да ухапе. Свекърът само сви рамене и излезе първи. Васил ме изгледа сякаш не разпознава жена си. Лили стоеше до мен, втренчена в мен, сякаш разбираше всичко.

Тази нощ не спах. Седях на леглото с чаша чай и не усещах нищо – нито страх, нито съжаление; само една огромна празнина. На сутринта телефонът ми прегря от съобщения: „Как можа да го направиш?“, „Ще съжаляваш!“, „Майка ти какво мисли?“ Майка ми пристигна следобед, мълчалива и строго стиснала устни. Погледна ме с упрек:

– Мария, грешиш. Жената търпи. Това е нашата съдба. Ще се върне и ще се извиниш!

Но за пръв път не послушах майка си. От този ден върху мен легнаха погледите на всички съседи. Блокът гъмжеше от клюки: че съм била луда, съсипала семейството си, че сигурно си имам любовник. Лили шепнеше: „Мамо, няма да дойдат пак, нали?“ и се сгушваше до мен. Аз, за първи път от години, чувствах свобода. Ужасът, че ще се проваля, си тръгна.

Прекарах първите седмици в опити да възстановя себе си – подредих всичко по свой вкус, изхвърлих старите чаши на свекърва ми, боядисах стените. Лили ми помагаше, смеехме се. След шест седмици адвокатът ми се обади: Васил щял да подаде молба за развод. Не се изненадах.

Все още ме боли, когато се сетя за тези вечери, когато се страхувах да съм себе си. Но сега, когато се прибирам, знам, че този дом е мястото, където аз и детето ми можем да бъдем истински щастливи.

Понякога се чудя: ако не бях се осмелила, щях ли някога да разбера коя съм?

Вие какво бихте направили на мое място? Щяхте ли да рискувате всичко за една шепа свобода?