Когато обичта не е по равно: Една българска история за предателство и неравенство
„Пак ли ще ходиш да му купуваш цигари, мамо?“ – не се сдържах и го изрекох на глас, макар да не беше нито първата, нито десетата такава сутрин. Майка ми замига и млъкна за миг, после тихо каза: „Борис има трудна седмица, Мария. Може поне това да направя за брат ти.“
В този момент се почувствах като призрак в собствения си дом в Бургас. Винаги съм била безшумната, невидимата опора – момичето, което все се справя самó. Докато Борис не държеше да излизам за оставените чорапи или закъсненията, аз сама знаех къде е всяка тенджера и навреме плащах сметките, помагайки на мама колкото мога. Но това сякаш беше невидимо за нея.
Излизах на балкона да си взема въздух, правех закуска за всички и замълчавах, като наказан ученик, надявяйки се, че някой ден ще спре да боли. Вечеряхме заедно все по-рядко. Ако Борис го нямаше, всички мълчахме повече, всеки с нос залепен в телефона. Но когато той се прибираше, заживяваха историите за геройства, майка ми се смееше с цяло гърло, баща ми се видоизменяше. „Как мина денят ти, Борка, разкажи…“ – „Имаш ли пари за утре?“. А мен никой не питаше – няма нужда, Мария се оправя с всичко, тя не се оплаква, тя е силната.
Годините минаваха като пролетна буря, а чувството за несправедливост растеше като плесен под мокър килим. Бях приета в Софийския университет, стипендия, сама си търся квартира, баща ми само каза: „Мъжки момиче си!“. Това трябваше да е комплимент. А Борис? Не издържа първата година в Техническия и се върна – родителите ни го приеха като загубен съкровен залог, който някога се надяваха да спечелят, сега го гледат като счупена чаша, която трябва да залепят.
Празниците станаха истински изпитания. Беше ми неудобно да показвам радост или тъга – нито ме питаха дали ме боли, нито ме потупваха по рамото, когато имах нужда. Един ден се прибрах по-рано, а Борис отвън – разказваше на приятелите си за пътешествия, за разни „врътки“, а аз – нито дума за мен, за моите малки победи над бюрократи, предадени курсови, самотни вечери в мазето на квартирата ми в Младост.
Често вечер, след като си легнеха, оставях прозореца отворен и гледах към морето, в тъмното се питах: Какво още трябва да направя, за да ми се признае, че имам нужда да бъда приета, обичана, защитена не по-малко…? Веднъж такава болка се надигна в мен, че просто хванах телефона и написах на майка: „Мамо, имаш ли поне веднъж нужда от мен, така както винаги тичаш за Борис?“ Три часа по-късно получих „Ти си силна, Марийче… Ти си нашата гордост. А той има нужда.“ Да си силна значи ли, че заслужаваш по-малко обич?
Видях се да потъвам в едно море от остри думи, неполучени прегръдки и студени погледи, когато се прибирам от София. Веднъж Борис пак закъсняваше за вечеря, от кухнята се чуваше разправия, но знаех, че никой няма да му държи сметка. Докато аз получих упрек, че не съм съобразила с тривиално семейно празненство, за което никой не ме беше предупредил. И пак – „Марийче, ти си разумната, няма да се засегнеш…“
Вътрешната ми борба беше да не се отдам на гнева. Защото веднага щом се опитам да кажа как се чувствам, всички остават втрещени. „Какво ти има, нали ни обичаш?“ – гласят очите им, а дума не казва никой. Прокарвах ги през ума ми тези напрегнати семейни събирания, в които вярвах, че ако се държа достойно и се справям сама, ще заслужа признателност. А усещах само, че за любов се „бориш“ като за мъртъв плод – стискаш и той се рони.
Една зима, когато боледувах тежко, за пръв път не си поисках помощ от никого – знаех, че ще получа укорно „Нали си силна, се оправяш!“. Чувствах, че никой не забелязва кога имам нужда. Страхувах се, че ако покажа слабост, ще изглеждам недостойна. Но и не исках повече да съм невидимата крепост.
Друг път Борис се прибра пиян и отново всички подскочиха заради него, па беше „момчешко“. Аз ако изляза с приятелки, вече на другия ден ме питаха: „Дали е било разумно? Сама къде ходиш?“. Неравенството стана ежедневие – забелязваха го, когато аз заговорех с по-твърд тон. И после цяла нощ не можех да заспя.
Мислих си постоянно: има ли любов, която стои твърда, но не поравно? Дали някога ще получиш обич, без да трябва да я заслужиш с болка или да я гледаш как се сипе върху друг? Сълзите ми останаха скрити, винаги зад гърба на вратата, за да не тревожа мама. Без да си поискам помощ, приемах като обида, ако не питаха дали съм добре. Винаги очаквах ден, в който не аз ще подам ръка, а на мен ще подадат.
Беше едно семейно лято. Седяхме на масата – всички, уж сплотени, а между думите ни – пропасти. „Марийче, донеси още една чиния!“, тъничко ми нареди майка, точно когато брат ми разказваше истории, които всички слушаха внимателно. Аз глътнах парченце гняв: „Може и ти бе, мамо, аз не съм невидима…“. Настъпи тишина, всички впериха очи, а после под сурдинка: „Пак ли си наопаки, Марийче…?”
Тук някъде осъзнах – помежду ни има стена. И аз се изправих пред един слабичък въпрос – може ли да простя любов, която е споделена не по равно? А заслужавам ли да бъда виждана, ако понякога съм съгласна да бъда забравена?
Вие бихте ли простили такава любов? Може ли едно семейство да остане здраво, ако има любимци? Наистина ли е по-добре да си силен, ако това те прави невидим в дома ти?