„Не влизай повече с ключа“: когато майка ми ми затвори вратата, а аз не знаех дали я пазя или я губя

„Ако още веднъж влезеш с онзи ключ без да звъниш, ще сменя патрона.“

Това ми го каза майка ми на площадката, пред съседката от третия етаж, и аз направо онемях. Държах две торби от кварталния магазин и плик с лекарства от аптеката до поликлиниката. Бях тичала след работа, защото от два дни не ми вдигаше телефона.

Казах ѝ: „Добре, няма да влизам. Ама ти защо не вдигаш? Защо пак си изключила телефона?“

Тя само сви рамене. „Не съм длъжна да давам отчет. На 74 години съм, не на 14.“

Истината е, че това не беше първият ни скандал. От месеци се въртяхме в едно и също. Аз живея в друг квартал, работя на каса в един супермаркет и не мога да хвърча постоянно, но пак минавах през ден-два. След като баща ми почина, тя остана сама в панелката в „Младост“. Първо беше добре. После започна да забравя дребни неща. Един път остави ключа отвън. Друг път намерих тенджера на котлона, без нищо вътре. Имаше и неплатени сметки за ток, натикани в шкафа под покривката, а тя ми се кълнеше, че ги е платила на каса в Изипей.

„Мамо, не става дума да ти давам отчет. Става дума, че се притеснявам.“

„Ти винаги се притесняваш. И винаги решаваш вместо мен.“

Това ме жегна, защото имаше истина. Преди три месеца бях взела нейния дебитен картон „само временно“, за да не я подведе някой. Тя се съгласи тогава, но после започна да ми иска пари за най-обикновени неща и аз, вместо да ѝ давам цялата пенсия, ѝ отпусках по малко. Не защото съм искала да я контролирам, а защото веднъж беше дала 300 лева на някакви хора „за профилактика на дограма“, а дограмата ѝ е сменяна преди пет години.

Само че от нейна гледна точка сигурно е изглеждало друго. Че съм ѝ взела картата. Че влизам у тях с ключ. Че ѝ ровя в шкафовете. Че проверявам хладилника, лекарствата, бележките.

Няколко дни след скандала съседката ми звънна. Каза: „Не искам да се меся, ама майка ти пак беше оставила вратата открехната. И миришеше на изгоряло.“ Отидох веднага. Този път звънях дълго. Накрая ми отвори ядосана.

„Какво пак?“

„Казаха ми, че е миришело на изгоряло.“

„Прегорих лещата. Голяма работа.“

Влязох. На масата имаше разписка от банка. Не нарочно я видях, просто беше отгоре. За теглене на 4000 лева.

Сърцето ми падна. Майка ми няма такива разходи. Попитах я направо: „За какво са тези пари?“

Тя пребледня. После каза: „Не ти влиза в работата.“

Аз вече бях на ръба. „Не ми влиза в работата, ако си купуваш палто. Не и ако някой те лъже.“

Тя тръгна да прибира разписката, аз я хванах първа. Тогава ми извика: „Стига! Все едно чакаш да ме изкараш невменяема!“

Това много ме удари, защото не беше вярно… или поне аз така си мислех. Но факт е, че преди седмица бях питала личната ѝ лекарка дали може да я насочи към невролог. Без да кажа на майка ми. И факт е, че бях говорила с брат ми в чужбина дали, ако стане по-зле, да мислим за пълномощно. Не за запрещение, не такива неща, ама пак зад гърба ѝ.

Казах ѝ: „Кажи ми само на кого ги даде.“

Тя седна и каза тихо: „На брат ти.“

Аз замръзнах. Брат ми от две години е в Германия, обажда се рядко и все обещава, че ще си дойде „като се оправят нещата“. Аз се грижа за всичко тук. Погребение, документи, ремонти, прегледи, пазаруване. Той праща снимки от магистрали и ми пише „дръж фронта“.

Звъннах му веднага. Вдигна на третото позвъняване.

„Взел си 4000 лева от майка?“

Той млъкна за секунда и каза: „Не съм ги взел. Тя ми ги прати.“

„Каква е разликата?“

„Разликата е, че не съм я молил. Казах ѝ, че имам зор с квартирата и депозита. Тя настоя.“

Майка ми отзад подвикна: „Кажи ѝ, че не съм малоумна!“

Тогава излезе и другата част. Преди месец той ѝ се оплакал, че са му вдигнали наема, че ако не даде депозит до определена дата, ще остане без стая. Тя не искала да ми казва, защото „аз веднага почвам да смятам, да разпитвам и да забранявам“. А аз, ако трябва да съм честна, вероятно точно това щях да направя.

Казах му: „Ти нормален ли си? Тя забравя, оставя котлона, не си плаща сметките!“

Той се ядоса: „Или забравя, или решава сама? Ти избираш кое ти е удобно.“

Направо ме заболя от това, защото пак имаше истина. Майка ми наистина забравяше някои неща. Но и аз всяко нейно решение вече гледах като потенциална грешка. Даже когато просто беше човешки избор.

След като затворих, тя ми каза: „Ти не разбра ли? Не ме е страх, че ще си изгубя парите. Страх ме е, че вече всичко минава през теб. За ток, за хапчета, за това дали мога да дам на сина си. Все едно съм гост у вас, а не в моя дом.“

Аз ѝ казах: „А мен ме е страх да не стане беля и да не съм дошла навреме.“

Тя омекна малко, но не съвсем. „Тогава ми помагай, без да ме превземаш.“

Оттогава направихме някакъв компромис. Върнах ѝ картата. Оставихме си лимит за плащане през приложението само за сметките, но тя си държи пенсията. Отидохме заедно при невролог, но след голям скандал, и тя цяла седмица не ми говори. Няма тежка диагноза засега, казаха, че има и възрастови неща, и стрес, и трябва проследяване. Ключ още имам, но вече звъня. Понякога не ми отваря веднага нарочно, сигурна съм.

Обаче доверието между нас се счупи някъде. И не знам аз ли първа го счупих, или просто се опитвах да задържа нещо, което вече се променяше. Още се чудя кога грижата минава границата и започва да прилича на контрол. Вие как мислите — в такъв случай трябва ли да настояваш, дори с риск да нарушиш чуждите граници, или да се отдръпнеш и да уважаваш избора, дори да те е страх?