В сенките на разбитите връзки: Борбата на Елена със загубата и предателството
— Елена, чакам те на входа, не държа децата на студа! — Виктория ми изкрещя през телефона толкова безцеремонно, че за миг се почувствах като прислуга, а не като майка на единственото й дете. Пръстите ми стиснаха силно дръжката на вратата, докато се опитвах да прикрия широко отворената болка в гърлото ми. Алекс и Мая — моите две слънца — стъпваха напред, държани за ръка от раздразнената им майка. Бързо ги поех и се опитах да им се усмихна, макар че вестта за изневярата на сина ми още гореше в мен, а очите им търсеха в мен сигурност.
Синът ми, Иван, беше започнал роман с една негова колежка — някаква Весела от счетоводството — и всичко научих последна, при това от позната в кварталния магазин. Виктория ме потърси седмица след скандала, изхвърли го от апартамента и не вдигна телефона си повече от два месеца. Болеше ме, че го беше направил — нея и децата му бяха светът. Опитах се да му говоря, да го питам дали всичко си струва, но той дори не можеше да ме погледне в очите. Сякаш през всички години, докато го възпитавах сама след смъртта на съпруга ми, не бяхме се опознавали изобщо.
Преди месец, във входа на блока, съседката Пенка ми прошепна: „Свършено е… дори и Весела си тръгна от него.“ В този момент се почувствах едновременно ядосана и засрамена — какъв пример давах като майка? Предадох ли с нещо сина си, че да се превърне в неузнаваем човек? Започнах по-често да ходя сама до пазара на Красно село, надявайки се някоя нова позната от пенсионерския клуб да ме заведе на екскурзия. Но истината беше, че у дома най-много болеше и най-много ме теглеше.
Разговорите с Виктория бяха нишка, по която се движех на ръба на пропастта. — Не ми звъни повече вечер, Елена, децата трябва да се учат да заспиват в новата атмосфера. И без това идват у вас само по веднъж месечно. — Гласът й беше като твърда чаша, която можеше да се счупи във всеки момент. Но всеки месец, в който приготвях любимите им палачинки и криех бонбоните, за да не се карат, аз се надявах… Надявах се, че ще ми простят, че недостатъчната ми намеса навреме им отне нормалното семейство.
Иван все по-рядко ми звънеше. Веднъж дори го срещнах на улицата, в едно от малкото оцелели кафенета на „Патриарх Евтимий“, седеше с празен поглед, опънат, сякаш искаше да избяга, щом ме видя. — Мамо, съжалявам… не исках такова да стане… — прошепна той, а аз не можах да кажа нищо. Можеше само да преглътна.
Понякога ме обземаше изкушението — дали да се опитам да започна нов живот? Два пъти ми предложи среща бай Тошо, вдовец от седмия етаж, който винаги ме поздравяваше с „харесвам енергията ти, Ели“. Усмихвах му се учтиво, а у дома тишината беше като мехлем, който боли. Исках да съм нужна, а бях реликва от миналото. Прехвърлях стари снимки — аз, Иван и Виктория на морето в Созопол, Алекс на първия учебен ден, малката Мая на колело в парка „Южен“. Снимките носеха повече тежест, отколкото радост.
Поредната съботна сутрин дойде с виковете на Алекс, който влезе разплакан в кухнята: — Баба, защо мама и тате не съжителстват вече? Ти можеш ли да ги събереш отново? Мая се срамуваше, но също гледаше с очи, които искаха отговор.
Погалих го по косата, макар сърцето ми да се късаше: — В живота има рани, миличък, които не винаги зарастват, колкото и да искаме… Но винаги ще имаш баба до себе си. Отворих цветните блокчета и започнахме да рисуваме, а от очите ми се ронеха тихи сълзи.
Семейството ни беше оркестър с липсващи инструменти, но аз все така дирижирах празния ритъм, вярвайки, че някой ден ще намерим вярната мелодия.
В неделя вечер, оставена сама в хола, докато отнякъде миришеше на вчерашна баница и далечна надежда, се запитах: „Колко от нас живеем в сянката на чужди решения? И колко време ще ни трябва, за да намерим отново светлината?“ Ако вие знаете отговора, споделете с мен.