„Срам ме е от теб, мамо“ – когато любовта не стига в свят, мерен в пари

„Срам ме е от теб, мамо.“
Думите на Елица паднаха на масата между чашите с чай и евтиния кекс, който бях изкарала от фурната, сякаш да замаже тишината. Аз стоях права до мивката, с мокри ръце, и се опитвах да не мигна, защото усещах, че ако мигна, ще потече всичко – сълзи, години, унижения.

„Какво… какво каза?“ гласът ми излезе тънък, чужд.

Елица не ме погледна. Ровеше в телефона си, сякаш там имаше по-удобна майка.

„Не ме карай да го повтарям. На Виктор родителите… те имат всичко. Колата, апартамента, почивките. А ти…“ – спря и въздъхна – „Ти все едно още си в деветдесетте.“

Седнах, защото коленете ми омекнаха. В малката ни кухня в „Люлин“ часовникът цъкаше като обвинение. Навън вятърът блъскаше прозореца, а вътре мен ме блъскаше истината: за нея аз бях бедност, неудобство, петно.

„Аз те отгледах сама, Ели.“ Опитах се да говоря спокойно. „Баща ти си тръгна, когато беше на три. Помниш ли колко пъти съм оставала до късно в шивашкия цех? Колко пъти съм се прибирала с игли в пръстите?“

Тя вдигна очи – студени, уморени.

„Не съм те карала да се жертваш. Просто… не искам да се чувствам като бедната снаха. Майка му ме гледа и пита: ‘Елица, твоята майка защо не си оправи зъбите?’ А ти знаеш ли колко ме е срам?“

Срам.

Тази дума ми изтръгна въздуха. Пред очите ми минаха зимите, когато сметката за тока беше по-страшна от всяка болест. Минаха обувките ѝ за бала, които купих на изплащане, и роклята, която ушивах нощем, докато тя спеше. Минаха празниците, в които вместо подарък ѝ давах обещание.

„Зъбите ми ли?“ засмях се – сухо, болно. „Зъбите, Елица… или това, че нямах кой да ми помогне?“

Тя стана рязко, столът изскърца.

„Не ме разбираш. Виктор иска да живеем нормално. А ти… ти все си с тия сметки, тия тревоги. Не мога да водя хора вкъщи, срам ме е. Срам ме е, че нямаш нищо!“

Усетих как нещо в мен се срутва без шум – като стена, която дълго е държала.

„Имам теб,“ прошепнах. „И това ми стигаше.“

„На мен не ми стига,“ отвърна тя и думите ѝ ме довършиха по-чисто от шамар.

След като хлопна вратата, останах сама с миризмата на кекс и с тишината, която крещеше. Извадих от шкафа стария албум – онзи с изтърканите ъгли. На първата снимка Елица е бебе, а аз – с криви зъби, да, но с очи, пълни с живот. Тогава не знаех, че един ден любовта ми ще се мери в квадратни метри и марка кола.

На следващия ден отидох на работа в кварталния магазин, където подреждах стока за минимална заплата. Колежката ми Росица ме погледна и каза тихо:

„Мария, бледа си. Пак ли Елица?“

Не отговорих. Само кимнах.

„Децата днес…“ въздъхна тя. „Гледат Инстаграм, не гледат ръцете на майките си.“

Вечерта Елица ми звънна.

„Мамо…“ гласът ѝ беше по-мек. „Виктор каза, че можем да ти помогнем… да си оправиш нещата. Само… недей да се обиждаш.“

Помощ. Под формата на милост.

„Елица,“ казах, като стисках телефона, „не ми трябва да ме ‘оправят’. Трябва ми да ме уважават.“

Мълчание.

„Аз те уважавам… просто… ме е страх. Да не останем назад. Да не ни се смеят.“

Тогава разбрах централната рана – не бяха парите, а страхът ѝ да не бъде ‘по-малко’ в чужди очи. И моят страх – че съм я научила да вярва, че стойността се купува.

„Слушай ме,“ рекох. „Аз може да нямам апартамент за подарък, но имам гръбнак. Ако искаш да вървиш напред – върви. Но не стъпвай върху мен, за да изглеждаш по-висока.“

Тя преглътна.

„Не искам да те губя,“ прошепна.

„И аз не искам,“ казах. „Но нека първо спрем да се срамуваме една от друга.“

Затворих и за първи път от години не се почувствах виновна. Бедна – да. Уморена – да. Но не и по-малко майка.

Кажете ми… кога започнахме да мерим любовта с пари? И ако детето ти се срамува от теб, ти кого трябва да простиш първо – него или себе си?