„Дай апартамента на брат си, нали сте семейство!“ – история, която ми разцепи семейството

„Ключовете ги остави на масата.“

Това ми го каза майка ми, в моя си коридор, в моя апартамент в Люлин. Не викаше, ама гласът ѝ беше такъв… все едно аз съм направила нещо мръсно. Брат ми – Ивайло – стоеше до нея и гледаше в пода. Леля Мария беше седнала на обувалката и си разтриваше ръцете, нервно, като пред лекар.

„Какви ключове, мамо? Ти нормална ли си?“ – питам аз и усещам как ми пари лицето.

„Недей така. Ние сме ти семейство. Ивайло е с дете, наемите станаха луди. Ти си сама. Имаш възможност. Дай му жилището.“

„Жилището…“ – повтарям аз. – „Това жилище го плащам аз. С моята заплата. С мои извънредни. Аз подписвах в банката, не Ивайло.“

Ивайло най-накрая вдигна глава:

„Не ти го взимам. Просто… временно. Докато си стъпя на краката.“

„Временно, ама с ключове, а?“

Майка ми се хвана за челото:

„Не бъди дребнава, Деси. Той ти е брат.“

Дребнава. Това ме удари по-зле от всичко. Аз, дето две години я гледах след операцията на коляното, возих я по „Пирогов“, чаках по коридори, носих торби от „Фантастико“ до четвъртия без асансьор… Дребнава.

„Ивайло къде беше тогава?“ – изпускам се.

Ивайло се сви:

„Работех. И ти го знаеш.“

Да, работеше. Само че сменяше работи през месец – ту в автосервиз в Надежда, ту „куриер“ с кола на приятел, ту някакъв „проект“ с крипто… И все не му излизаше.

„Не е честно,“ казвам. „Аз още имам ипотека. Още плащам.“

Леля Мария се обади тихо, като да не ме уплаши:

„Деси… то и ние затова сме тук. За да говорим като хора.“

„Като хора ли? Вие влизате трима и ми казвате да си оставя ключовете.“

Майка ми тропна с чантата:

„Защото ти не слушаш. Съседката Цвета ми каза, че пак си била до късно с тоя… как му беше името… Мартин. И после ревеш. Нямаш семейство. Ивайло има. Мисли малко.“

Тук вече ми стана черно. Не че не е вярно – с Мартин се влачим, късаме, събираме… ама какво общо има това с апартамента ми?

„Аха, значи понеже личният ми живот е мазало, трябва да си дам жилището? Браво.“

Ивайло пристъпи напред:

„Деси, аз не ти го искам от инат. Ники е на три. Не мога да го влача по квартири. А и…“

„А и какво?“

Той преглътна:

„А и аз съм закъсал. Имам дългове.“

Майка ми веднага:

„Не я натоварвай с това.“

„Е, как да не ме натоварваш?!“ – викам. – „Какви дългове, бе? Пак ли бързи кредити?“

Ивайло мълчи.

Леля Мария въздъхна:

„Не са само бързи кредити. Има и едни пари към НАП… и…“

„Какъв НАП, бе?!“

И тогава лелята изпусна бомбата, дето ми изкара въздуха.

„Деси, този апартамент… не е само твой. Поне така го вижда майка ти. Защото… първата вноска я плати баща ти. От едни пари, дето никой не трябваше да знае.“

Аз замръзнах.

Баща ми почина преди шест години. И за него в нашата къща се говореше или хубаво, или нищо. Главно нищо.

„Каква първа вноска? Аз съм я платила.“

Майка ми ме изгледа остро:

„Ти я преведе. Да. Ама парите… не бяха твои.“

„Как така не са мои? Аз имах спестявания.“

Леля Мария се размърда неудобно:

„Ти имаше малко. Останалото… баща ти ги даде. На майка ти. Понеже… имаше едно дело. Едни обезщетения. Тогава работеше в строителството, падна човек… Не искам да влизам…“

Стаята ми се завъртя. Сядам на табуретката до вратата.

„Чакай. Ти ми казваш, че апартаментът ми е купен с… пари, дето са…“

„Не казвам, че са мръсни,“ каза майка ми рязко. „Казвам, че семейството се спаси тогава. И сега семейството пак трябва да се спаси. Разбираш ли? Не можем да оставим Ивайло да го вземат съдия-изпълнителите. Ще му запорират заплатата, ще му вземат колата, ще ни изложат.“

„А мене кой ме спасява?!“

Ивайло се наведе към мен:

„Деси, аз ако можех, нямаше да… Кълна се. Ама Радостина ме изгони. Казва: или намираш дом, или оставаш сам. Детето е при нея, ама аз… аз искам да го виждам. Не искам да съм тоя баща, дето го няма.“

Това ме удари по друго място. Защото Ивайло може да е безотговорен, ама не е лош баща. Като го видя с Ники, направо се разтапя.

„Добре,“ казвам тихо. „И защо точно моят апартамент? Защо не продадете бабината къща в Долна баня? Там никой не ходи.“

Майка ми веднага:

„Тя е на твое име също, да. Ама е наследство, не се продава. И не стигат пари така или иначе. А твоя апартамент е готов, близо е до детска, до метро. Ти можеш да се върнеш при мен за известно време.“

Ей това вече ме довърши.

„Да се върна при теб? В Младост, в панелката, дето стените са като хартия и ти ми броиш колко пъти си излязла да пушиш на терасата? Мамо, ти сериозно ли?“

Тя ме изгледа като да съм я ударила:

„Аз те родих. Аз те гледах. А ти сега…“

„Ти ме гледа, да. И ме гледаш и сега – само че като банкомат.“

Тишина. Ивайло си изтри носа с ръка, леля Мария се престори, че гледа телефона.

И тогава Ивайло каза нещо, което хем ме вбеси, хем… ме закова.

„Деси, аз знам, че те боли. Ама ти също имаш вина. Помниш ли, като татко умря, ти каза: ‘Аз не искам нищо, оправяйте се’. И подписа едни неща. Мама тогава прехвърли едни сметки… и после се оказа, че има неплатени… не знам…“

„Какви неща?!“

Майка ми се намеси:

„Не я обърквай. Тя беше в шок.“

„Ясно,“ казвам. „Значи сте ме накарали да подпиша нещо, и сега излиза, че съм ви длъжна?“

Леля Мария прошепна:

„Не е точно така… но има документи. И ако се стигне до съд, ще стане грозно. Много грозно за всички.“

Съд. Документи. Аз, дето се радвам, че си плащам данъците и не ми идват писма от общината, изведнъж се оказвам в някаква семейна схема.

Майка ми се приближи и ми хвана ръката. Ръката ѝ трепереше.

„Деси… не го правя, за да те нараня. Страх ме е. Ивайло ако се срине, аз… аз няма да издържа. Аз вече не съм млада. А ти си силна. Ти все се оправяш.“

Силна. Пак тая дума. Все едно силните нямат право да кажат „не“.

Казах им:

„Няма да ви дам ключове. Ако искате да говорим – ще говорим. Ще видим какви са тия документи, какви дългове, кой на кого какво е дал. Но апартаментът ми няма да го ‘подаря’.“

Ивайло вдигна ръце:

„Добре. Дай ми поне да остана два месеца. Само два. Да си намеря нещо, да оправя…“

Майка ми веднага:

„Ето, това е. Два месеца.“

Аз знам как стават „два месеца“ в нашето семейство. Стават две години. И после аз съм лошата, че „го гоня“.

Пак мълчах. После казах:

„Ще останеш една седмица. На дивана. Без да местиш нищо, без да водиш хора, без Радостина тука да ми прави сцени. И утре отиваме заедно – ти, аз и майка – при адвокат. Искам да видя всичко. Ако има нещо на мое име, ако има нещо подписано… всичко.“

Майка ми се дръпна:

„Защо адвокат? Ние сме семейство.“

„Точно затова. За да не се изядем.“

Ивайло кимна, без да ме гледа.

Сега, два дни по-късно, той спи в хола ми, а аз не мога да заспя. Гледам тавана и си мисля как апартаментът, който уж ми беше „сигурност“, стана поле за война. И се чудя дали майка ми наистина се опитва да спаси Ивайло… или просто се опитва да замете неща от миналото, дето аз не знам.

Вие какво бихте направили на мое място – бихте ли пуснали брат си да остане и да „помогнете“, или бихте дръпнали рязко граница, дори да ви намразят?