„След всичко, което направих за това семейство, останах излишна“: една вечеря, един апартамент и една истина, която не исках да чуя
„Ама поне да го прехвърли отсега, за да не стане беля после.“
Това чух от кухнята, докато бях в хола и уж гледах новините по БНТ. Говореха за мен. За моя апартамент. За жилището, което изплащах 18 години с извънредни смени, заеми от колежки и гледане на дете, болен родител и работа едновременно.
Замръзнах. После влязох и казах: „Аз тука жива ли съм още, или вече ме делите?“
Стана много тихо. Дъщеря ми остави вилицата. Зет ми каза: „Не е това въпросът, просто говорим практично.“
Практично. Много мразя тази дума, откакто започнаха проблемите.
Живея в двустаен в „Люлин“. Не е кой знае какво, но ми е дом. След развода останах сама с детето. Бившият изчезна удобно, плащаше каквото съдът каже, когато се сети. Майка ми беше болна тогава, баща ми вече го нямаше, и аз бях между работа в една счетоводна кантора, детска градина, болници и вечните сметки – ток, парно, вода, лекарства. Не се оплаквах. Просто стисках зъби.
Когато дъщеря ми влезе в университет, пак помагах. После сватба. После дете. После инфлация, наеми, кредити. Те живеят под наем в „Овча купел“ и наистина им е трудно. Това не го отричам. Аз самата съм им давала пари. Гледала съм внучето, когато е болно, взимала съм го от ясла, стояла съм с температура, за да не си вземат неплатен отпуск.
И сигурно затова си позволих да мисля, че това се вижда.
Но истината е, че и аз не бях съвсем честна.
Преди около година дъщеря ми ми каза: „Мамо, ако един ден решиш нещо за апартамента, кажи ни навреме, да знаем как да се оправяме.“ Аз се засегнах. Чух го като: „Кажи кога ще умреш.“ И вместо да говоря нормално, започнах да шикалкавя. Веднъж казвах, че ще им го оставя. После, като се скараме, казвах, че ще го дам на внучето, ама чрез дарение с право на ползване. После казвах, че може и да го продам и да ида в някое по-малко жилище в провинцията. Използвах апартамента като средство да ги държа близо до мен. Сега мога да си го призная.
Не съм го правила от злоба. Просто ме беше страх. Като остана сама вечер, това ми е в главата – ако утре се разболея сериозно, кой ще ме гледа? Ако не мога да се движа? Ако пенсията не стига? НОИ не пита имаш ли деца, когато плащаш лекарства. А и съм виждала как стават нещата – прехвърляш, обещават, после оставаш в една стая и ти обясняват колко си трудна.
Само че вместо да кажа това направо, аз мълчах, намеквах и се цупех.
Преди три месеца паднах на стълбите пред блока и си навехнах крака. Не беше нещо страшно, но две седмици не можех да слизам нормално. Тогава очаквах дъщеря ми да дойде всеки ден. Тя идваше, но не всеки ден. Имала работа, дете, градски транспорт, живот. Аз обаче го приех лично. И един ден й казах: „Като ви потрябва апартаментът, тогава сте първи.“ Тя се разплака и си тръгна.
После две седмици не си говорихме.
На тази вечеря уж се бяхме събрали да се сдобрим. Аз поканих всички, направих мусака, салата, купих торта от кварталната сладкарница. И точно тогава чух онова „да го прехвърли отсега“.
Седнах на масата и казах: „Кажете си направо какво искате.“
Дъщеря ми първо мълча, после каза: „Искам яснота. Не апартамент на всяка цена. Яснота. Защото една година ни държиш в напрежение. Ту казваш едно, ту друго. Аз не знам на какво да вярвам.“
Зет ми каза: „Не сме тръгнали да ви гоним от дома. Идеята беше дали може да изтеглим кредит, ако има някаква сигурност. Наемът ни изяжда.“
Аз веднага: „Значи съм ви притрябвала заради нотариус.“
Тогава дъщеря ми избухна. „Не, мамо. Притрябвала си ми като майка, ама ти все го обръщаш на тест. Кой колко пъти е дошъл. Кой колко часа е стоял. Кой какво е купил. Все едно цял живот плащаме някакъв дълг, който не може да се изплати.“
Това ме удари лошо, защото имаше истина.
Аз наистина често повтарям: „Аз какво съм дала, аз как съм се жертвала.“ Не защото искам медал. А защото ми е болно, че ако спра да давам, може да не съм важна.
После излезе и друго. Преди половин година бях ходила тайно при нотариус да питам за завещание. Една позната ме беше видяла и, разбира се, беше стигнало до дъщеря ми. Тя решила, че искам да я лиша. Аз не й бях казала нищо. От страх, от инат, от глупост.
Казах й: „Да, ходих. Защото се паникьосах. Не знам на кого мога да разчитам и исках поне аз да реша, докато мога.“
Тя ми каза нещо, което още ми стои в главата: „Ти все едно си решила предварително, че ще те предадем. И почна да се държиш с нас така, че накрая всички да се нараним.“
Не се прегърнахме веднага, не се разплакахме като по сериал. Просто седяхме и мълчахме.
Накрая казах, че няма да прехвърлям нищо сега. Докато съм жива и в съзнание, искам домът да си остане мой. Но също казах, че ще направя завещание, ясно и без игрички, за да няма чудене и обиди. И че повече няма да намеквам и да ги наказвам с мълчание. Дъщеря ми каза, че няма да говорим за имота на маса между салатата и мусаката, и че ако пак има такъв разговор, ще е спокойно и с всички карти открити.
Не знам дали това решава нещо напълно. Те пак са под наем, аз пак съм сама в повечето вечери, и пак ме е страх от старостта. Но поне за първи път си казахме истината без преструвки.
Сега се чудя – когато цял живот си давала за семейството, имаш ли право да очакваш повече близост, или това вече е вид сметка? Вие как го виждате?