Свекърва ми поиска да си разменим апартаментите и тогава разбрах, че ако отстъпя, може да остана без нищо

„Ако имаш малко сърце, ще го направиш.“ Това ми го каза свекърва ми Пенка в хола ни, докато си събуваше обувките, все едно вече се е нанесла. Аз направо онемях. Мъжът ми Иво стоеше до прозореца и мълчеше, което при него значи, че е съгласен, ама чака аз да избухна първа.

Става дума за апартаментите. Нашият е на първи етаж в „Люлин“, двустаен, купен основно с пари от моите родители и с ипотека, която още плащаме. В нотариалния акт съм аз и Иво. Апартаментът на Пенка е в „Надежда“, на четвъртия етаж без асансьор, стар панел, по-малък, води се на нейно име. От месеци повтаря, че коленете не я държат, че не може да качва стълбите, че ще се пребие някой ден. И аз не съм безчовечна, ясно. Само че тя не искаше да ѝ помагаме да търси друго решение. Искаше точно нашия апартамент.

„Мамо, кажи й както го говорихме“, подхвърли Иво.

Както го говорихме. Ето това ме жегна.

Пенка седна и вика: „Вие сте млади, ще се оправите на четвъртия. Аз вече не мога. Ще направим една размяна, семейно, без чужди хора. После и без това всичко остава за Иво.“

Казах: „Каква размяна? Нашето жилище е с ипотека, правен е ремонт, кухнята е правена миналата година. Вашият апартамент не струва колкото нашия.“

Тя се изсмя сухо. „Е, смяташ ги нещата като търговец. Аз съм ти гледала детето, като беше малко, тогава не смяташе.“

Тук вече стана грозно. Защото е вярно, тя гледаше дъщеря ни Ния две години, докато не я взеха на градина. И много ми е помагала. Но това не значи, че трябва да си дам жилището, нали?

Иво най-после проговори: „Мария, не може мама да се мъчи така. Ние можем да направим компромис.“

Аз му казах: „Компромис с какво? С моето спокойствие ли? Ако утре стане нещо между нас, аз къде отивам? На четвъртия етаж в стар панел, който не е равностоен? С детето?“

Той се ядоса: „А, значи вече мислиш за развод.“

Не мислех. Или поне не бях мислила до този момент. Но като го каза, някак си ми светна, че той не гледа на това като на временно решение, а като на нещо съвсем нормално аз да се лиша от сигурността си, за да е спокойна майка му.

След това три дни не си говорихме като хората. Пенка звънеше на Иво, а той излизаше на терасата. Веднъж чух само: „Да, ще я убедя.“ Все едно съм инатливо дете.

После се намеси и зълвата ми Деси. Писа ми във Viber: „Не е хубаво да гледаш свекърва си като враг. Жената има нужда.“ Направо щях да хвърля телефона.

Обаче след два дни стана нещо, дето ме обърка още повече. Срещнах съседката на Пенка пред блока ѝ, леля Сийка. Бях отишла да ѝ занеса лекарства, защото въпреки всичко не можех да я оставя. И леля Сийка ми вика: „Абе, Пенка пак ли ще продава, че пак идваше някакъв мъж да гледа мазето?“

Аз казвам: „Какво да продава?“

Тя: „Е, нейния апартамент. Миналата година искаше, ама нещо не стана.“

Тогава направо ми изстинаха ръцете. Пенка после се направи на ударена. Първо каза, че съседката не знаела какво говори. После призна, че „просто е проучвала пазара“.

Вечерта натиснах Иво. „Знаеш ли, че майка ти е мислела да продава?“

Той мълча дълго и после каза: „Да, ама беше заради заем на Деси.“

Ей там вече ми причерня. Оказа се, че преди година зълвата ми взела бърз кредит и още един, и станало мазало. Пенка искала да ѝ помогне и обмисляла да продаде жилището, но Иво я спрял. И сега великият план бил да се премести при нас на първия етаж, а нейният апартамент после или да се дава под наем, или евентуално да се прехвърли на Деси „докато се стабилизира“.

„Моля?“ му казах. „Значи аз трябва да си дам апартамента, за да може сестра ти да си оправя кашите?“

Той почна да обяснява, че не било така, че смесвам нещата, че на майка му наистина ѝ е трудно по стълбите. Което също е вярно. Жената има артроза, виждала съм я как се качва и спира на площадките. Не е измислица. Само че явно не е цялата истина.

На следващата неделя отидохме у тях. Без детето. Казах, че искам всичко на масата. Пенка се разплака още от вратата. „Аз ли съм ви врагът? Аз ли не исках внука…“ После се поправи: „внучката“. Толкова беше разстроена.

Седнахме и аз казах: „Ако въпросът е, че не можете да се качвате, има други варианти. Да търсим малък апартамент под наем на първи етаж, да помагаме, да продадете вашия и да се купи нещо приземно. Но размяна няма да има.“

Пенка се изправи и ми кресна: „Ти чакаш да умра, за да си спокойна!“

Иво веднага: „Мамо, стига.“ На мен пък ми каза: „Може малко по-меко.“

Аз вече треперех. „Меко? Вие двамата сте го говорили без мен. Това меко ли е? Аз да разбера последна за план, който засяга дома ми?“

Тогава излезе и още едно. Иво бил обещал на майка си още зимата, че „няма да я остави горе“. Без да ме пита. Направо ей така. Защото се чувствал виновен, че тя му е помагала през годините и че баща му, Бог да го прости, оставил само дългове и тя ги влачила сама. И някак си Иво решил, че сега е негов ред да връща.

Честно, за момент ми стана жал и за двамата. Той между майка си и мен, тя уплашена, че остарява и става зависима. Обаче жалта не плаща вноски и не връща имот, ако го изпуснеш.

Казах им: „Аз не съм против да помагаме. Против съм да го правим за моя сметка и зад гърба ми.“

Отказах. Твърдо. После една седмица Иво спа на дивана, Пенка не ми вдигаше телефона, а Деси пусна статуси за „неблагодарните хора“. Направо детска градина.

Мина месец и половина. Намерихме на Пенка гарсониера под наем в „Свобода“, на партер, близо до поликлиника и спирка. Ние поехме половината наем, Деси другата половина. Пенка още ми говори студено, сякаш аз съм я изгонила. Иво уж се кротна, но знам, че ми се сърди, че не направих „една човешка крачка“.

Само че аз оттогава си подредих нещата в главата. Започнах да си отделям пари отделно, върнах се на работа на пълен ден, дори си извадих копия на всички документи за жилището и кредита. Може да звучи грозно, ама вече не искам да живея с мисълта, че ако някой реши нещо „семейно“, аз просто трябва да кимаm.

И до днес се чудя дали не изглеждам ужасно отстрани. Може и да изглеждам. Само че ако бях отстъпила тогава, щях всеки ден да се питам кога точно съм се отказала от правото да решавам за собствения си дом. Вие какво щяхте да направите на мое място?