Върнах се от Италия заради Агата… а вкъщи ме чакаше истина, която разкъсва семейство

„Няма да ме дърпаш! Не съм ти дете!“ – гласът на Агата се разкъса в тъмното пред Централна гара, а аз, с куфар в едната ръка и свитото си сърце в другата, я хванах за китката, сякаш ако я пусна, ще изчезне.

Беше отслабнала, бузите ѝ – хлътнали, очите ѝ – същите големи, но вече като на човек, който е спал по пейки. Коремът ѝ се очертаваше под широкото яке.

„Агата… бременна си… къде живееш?“ – прошепнах.

Тя се изсмя без звук. „Живея където ме пуснат. Понякога в една стая при една позната. Понякога… никъде. Ти нали си в Италия, мамо. Там е по-лесно да обичаш от разстояние.“

Ударът ме намери право в гърдите. Десет години чистих къщи в Болоня, пращах пари, „за да имат момичетата“, и си повтарях, че всичко е за добро. А ето я – едното ми момиче, на улицата.

„Марта знае ли?“ – попитах, макар да усещах отговора.

Агата завъртя глава. „Марта ме изтри. За нея аз съм… грешка. Чужда.“

Във входа на панелката в „Люлин“ миришеше на пържено и на стари мокри дрехи. Натиснах звънеца. Марта отвори, но не се усмихна. Погледът ѝ се спря върху корема на сестра ѝ и лицето ѝ побледня.

„Ти я доведе тук?“ – гласът ѝ беше като лед. „След всичко?“

„Тя е сестра ти.“

„Не ми казвай какво е!“ – Марта блъсна вратата, но я задържах с рамо. „Ти избра нея. Откакто я донесе вкъщи, все едно аз трябваше да съм по-тиха, по-разбрана, по-… благодарна.“

Агата се дръпна назад, сякаш думите я удариха физически. „Не искам нищо от теб, Марта. Само да не ме гледаш като боклук.“

Тогава разбрах: това не беше само заради бременността, не беше само заради това, че Агата беше закъсала. Това беше стара рана, гноила с години, докато аз миех чужди подове и се убеждавах, че семейството ми стои цяло.

Влязохме. Марта седна на ръба на дивана, ръцете ѝ трепереха. Агата остана права до вратата, готова да избяга.

„Кажи ѝ, мамо“ – изсъска Марта. „Кажи ѝ това, което криеш.“

Светът ми се смали до кухненската лампа, която примигваше.

„Агата…“ – започнах и гласът ми се пречупи. „Ти не си родена от мен. Осиновихме те, когато беше бебе. Татко ти… Бог да го прости… не искаше никой да знае. Казваше, че истината ще те нарани. А аз… аз мълчах. За да не те изгубя.“

Настъпи тишина, в която се чуваше само дишането ѝ – тежко, накъсано.

„Значи затова…“ – Агата се хвана за корема. „Затова винаги се чувствах като гост. Затова, когато се скарахме, Марта ми каза ‘ти си дошла от нищото’… тя е знаела?“

Марта извърна очи. „Чух ви веднъж. Бях на дванайсет. Ти ме караше да обещая, че няма да кажа. И оттогава аз… аз те мразя за това, че ми натресе тайна. А нея… я мразя, че е причината.“

Агата се разплака, но не тихо – като човек, който се дави. „Аз търсих. Намерих някакви имена в една папка. Отидох в Агенцията… казаха ми, че биологичната ми майка не иска контакт. Че ‘не е подходящ момент’. Какъв момент? Аз съм бременна и нямам покрив!“

Подадох ѝ чаша вода, ръцете ми се тресяха. „Ще имаш покрив. При мен. Ще се оправим.“

„Къде при теб?“ – Марта се засмя горчиво. „Ти нямаш ‘при теб’. Ти имаш Италия. Имаш куфар. И имаш навика да мислиш, че с пари се запушват дупки.“

„Не е само с пари…“ – прошепнах. „Но да, мислех, че като пращам, компенсирам. А съм изпуснала как децата ми се превръщат в врагове.“

Агата вдигна очи към Марта. „Не искам да ти вземам нищо. Само… не ме гони. Не сега. Не когато вътре в мен има живот.“

Марта преглътна. В погледа ѝ за миг се появи нещо човешко, почти уплашено. „А бащата?“

Агата сведе глава. „Каза, че не е готов. Блокира ме. Както всички.“

Станах и отидох до прозореца. Навън София светеше мръсно-жълто, като старо обещание. И изведнъж ми се прииска да върна времето, да кажа истината по-рано, да не оставям Марта да расте с чувство, че е втора, и Агата – с чувство, че е временно.

„Ще спим трите тук тази нощ“ – казах твърдо. „Утре ще намерим квартира. Ще говоря с социалните. Ще отидем при лекар. И ще спрем да се наказваме една друга за чужди грехове.“

„Късно е“ – изсъска Марта, но гласът ѝ вече не беше толкова остър.

Агата се отпусна на стола, сякаш най-сетне има под краката си нещо твърдо. „Мамо… ако не съм твоя… защо се върна?“

Погледнах я. „Защото съм ти майка. Не по кръв. По избор. По страх. По вина. И по любов, която не се е научила да говори навреме.“

А Марта стоеше между нас – моята първа дъщеря, която се чувства предадена, и моята втора, която се чувства нежелана. И аз – жена, която е мислела, че отсъствието е жертва, а то се оказа нож.

Сега се питам: може ли една майка да поправи години мълчание само с една прегръдка? И вие… бихте ли простили на мен, или на тях, ако бяхте на наше място?